Vláda má jednat o zvýšení plateb za státní pojištěnce, kvůli Babišově odporu asi přeruší

15. 6. 2015 6:07

Vláda by dnes měla schválit jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 600 korun. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí by měl projít bez problémů, protože se na něm minulý týden dohodli předsedové koaličních stran. Střet lze naopak očekávat při jednání o zvýšení plateb za státní pojištěnce, proti němuž se zatím staví ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Kabinet projednávání tohoto bodu pravděpodobně přeruší.

Vláda má jednat o zvýšení plateb za státní pojištěnce, kvůli Babišově odporu asi přeruší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiné fiskální výhled České republiky

Novela zákona o důchodovém pojištění počítá s tím, že důchodci a důchodkyně v prosinci dostanou k penzi příspěvek 600 korun. Státní rozpočet na to vydá 1,73 miliardy korun. V příštím roce důchody vzrostou o růst cen a třetinu růstu reálných mezd.

Návrh ministerstva zdravotnictví týkající se plateb za státní pojištěnce má za cíl zvýšit od ledna příštího roku odvody na zdravotní pojištění z nynějších 845 korun za měsíc na 904 Kč za pojištěnce. Nárůst chce ministerstvo využít na zvýšení platů zdravotníků.

Kabinet dnes projedná také několik norem souvisejících se služebním zákonem, koncepci veřejné dopravy nebo výhled pro obranu do roku 2030. Na programu má i poslanecký návrh, který počítá s tím, že by úřady mohly vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku zdravotně postiženým dětem bez toho, že by rodiče museli žádat o souhlas soud jako nyní.

Vláda na stůl dostane i návrh ministerstva práce, aby úrazové pojištění kvůli pracovním úrazům a nemocem z povolání měla v budoucnu na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven, případné odškodné se pak hradí z tohoto pojištění. Kabinet dnes bude jednat i o návrhu na vyřazení čtyř úseků dálnic a rychlostních silnic z povinnosti mít dálniční známku nebo o zpřísnění limitů pro obsah některých nebezpečných látek v hračkách.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…