Vláda má novou poradní skupinu. V čele Smejkal, velí mu Blatný

17.03.2021 20:41

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) má nový poradní orgán. Je jím vědecká skupina pod vedením hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala. Skupina působí při Ministerstvu zdravotnictví, protože jinak by šéf resortu Jan Blatný rezignoval. Píše to server iDNES.cz.

Vláda má novou poradní skupinu. V čele Smejkal, velí mu Blatný
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES
reklama

Mezioborová skupina pro epidemické situace pod vedením Petra Smejkala čítá také další lékaře a epidemiology. Ale nejen je. Přítomní jsou i ústavní právník Jan Kysela, sociolog Martin Buchtík či ekonom Štěpán Jurajda. Skupina má celkem dvanáct členů. Ti chtějí navýšit kapacity očkování a testování, zároveň se chtějí zasadit o lepší diagnostiku nových mutací koronaviru. 

Jak uvádí Smejkal, obdobné skupiny fungují úspěšně i v jiných zemích, například ve Velké Británii či ve Švýcarsku. Skupina působí při Ministerstvu zdravotnictví. Možnost, že by spadala pod Úřad vlády, vyloučil ministr zdravotnictví Jan Blatný tím, že pohrozil rezignací. 

Pro komunikaci skupiny jsou k dispozici webové stránky www.meses.cz, kde chtějí členové zveřejňovat svá doporučení, například pro fungování škol či pro uvolňování protiepidemických opatření.

Skupina již také dnes navrhla prodloužit intervaly mezi dvěma dávkami očkovacích látek. To již minulý týden doporučila Česká vakcinologická společnost. Zároveň chce také zabránit šíření jihoafrické a brazilské mutace nového koronaviru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

15:04 Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

Jarda Jágr není zrovna nejostřejší tužka v penále, nechal se v uplynulých dnech slyšet řeporyjský st…