Vláda navrhne snížit firmám sociální odvody. Ale musí je doplatit do září

27.04.2020 22:54

Vláda se dnes shodla na tom, že firmy by si mohly případně odložit sociální odvody za období od května do července. Musely by je uhradit do 20. září se sníženým penále. To by místo nynějších zhruba 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento, oznámila na dnešní tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), píše Echo24.cz.

Vláda navrhne snížit firmám sociální odvody. Ale musí je doplatit do září
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

„Je to jednoduchá a administrativně nenáročná pomoc firmám, jak jim dopřát vzduchu a nechat hotovost,“ sdělila ministryně Maláčová. Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. 

Odklad by se mohl týkat odvodů za květen až červenec. Za květen je jinak nutné platbu provést do 20. června. V případě, že by plátce nezaplatil sociální pojištění ve stanovené lhůtě, nebo zaplatil nižší částku, musí uhradit podle nynějších pravidel penále. To za každý kalendářní den činí 0,05 procenta dlužné sumy, uvádí ČSSZ na svém webu. Za letošní přestupný rok je to tak dohromady 18,3 procenta, za běžný rok 18,25 procenta.

„Navrhujeme snížení z 18 procent na čtyři procenta při prodlevě, tedy procento za čtvrtletí. Firmy by musely pojistné uhradit do 20. září včetně úroků,“ uvedla ministryně. Pokud by zaměstnavatel tříměsíční odvody a procento penále včas nezaplatil, začalo by se po 20. září počítat běžné penále 0,05 procenta za den.

Návrh zákona by podle ní kabinet mohl schválit za týden v pondělí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

13:07 To by byl konec. Hamáček o nouzovém stavu. S Richterovou odsoudili Rusko

Terezie Tománková v nedělní Partii televize Prima přivítala ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a mí…