Vláda nepodpořila rušení stropu u odvodů na sociální pojištění

23.02.2015 20:12

Vláda podle očekávání odmítla podpořit návrh na zrušení stropu u odvodů na sociální pojištění, z něhož se vyplácejí například důchody. Změnu zákona navrhují poslanci opoziční KSČM, podle kterých by obnovila plnou solidaritu a zvýšila rozpočtové příjmy o miliardy korun ročně. Kabinet ale změnu odmítl podpořit s odůvodněním, že nadměrná solidarita v důchodovém systému je podle verdiktu Ústavního soudu protiústavní. O novele rozhodnou zákonodárci.

Vláda nepodpořila rušení stropu u odvodů na sociální pojištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády.Na programu byla kromě jiného Národní strategie kybernetické bezpečnosti Česka na období let 2015 až 2020

Odstranění horní hranice, od níž už se pojistné neodvádí, požadují komunisté dlouhodobě. Dosud nebyli úspěšní. "Zavedením maximálního vyměřovacího základu došlo, vedle narušení rovnosti pravidel a snížení míry solidarity, též ke snížení příjmů státního rozpočtu, určených na sociální transfery," napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Strop zavedla novela o pojistném na sociální zabezpečení platná od roku 2008

Nastavení pojistného systému musí ale podle kabinetu zdůrazňovat nejen princip solidarity, ale i přiměřenosti. "Přitom je třeba vzít v úvahu též soulad mezi výší zaplaceného pojistného na důchodové pojištění na straně jedné a výší důchodu na straně druhé," uvedl úřad vlády v odůvodnění rozhodnutí vlády. "Zrušením maximálního vyměřovacího základu pro pojistné na sociální pojištění by se značně prohloubila příjmová solidarita v oblasti důchodového pojištění, přičemž přílišná míra solidarity v důchodovém systému byla označena Ústavním soudem za neústavní," dodal úřad vlády.

Strop zavedla novela o pojistném na sociální zabezpečení platná od roku 2008. Představuje 48násobek průměrné mzdy. Nejvyšší roční vyměřovací základ letos činí zhruba 1,28 milionu korun. Pojistné z příjmů, které přesahují 106.444 korun měsíčně, se tedy již neplatí.

Komunisté poukazují na to, že lidé s vysokými příjmy tak ve skutečnosti odvádějí na pojistném celkově menší procentní podíl z příjmů než ti, kteří maximální vyměřovací základ nepřekročili. Vláda uvede, že změna by si vyžádala úpravy vypočítávání penzí, což ale autoři novely nenavrhli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…