Vláda pošle nemocnicím dvě miliardy za zrušené poplatky

24.03.2014 12:48

Nemocnice letos dostanou dvě miliardy korun jako kompenzaci za zrušené stokorunové poplatky za hospitalizaci, rozhodla v pondělí vláda. Návrh je součástí plánu ekonomické stabilizace resortu. Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od letošního ledna. Koalice počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře.

Vláda pošle nemocnicím dvě miliardy za zrušené poplatky
Foto: red
Popisek: Poplatky v nemocnici, ilustrační foto
reklama

Platby za státní pojištěnce by se v letošním roce měly navýšit o 2,1 miliardy a v příštím roce o 4,2 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhl, aby se od července zvýšily odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané nebo důchodce ze 780 na 845 korun.

Vláda bude ještě jednat o pravidelné valorizaci odvodů státu

Nemocnice by podle Němečkova plánu měly dostat miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Pojišťovny budou muset tyto peníze rozdělit nemocnicím, ministr jim to chce uložit zákonem.

Z navýšení pro příští rok dostanou znovu 2,1 miliardy korun nemocnice a další 2,1 miliardy by měly jít na kompenzaci poplatků za recept a návštěvu u lékaře, které chce koalice zrušit.

O pravidelné valorizaci odvodů státu, kterou Němeček pro příští roky také navrhoval, se podle mluvčího ministerstva Jana Štolla případně ještě bude jednat. Němeček v materiálu navrhoval pravidelné zvyšování této platby státu do zdravotního pojištění od ledna 2016, a to podle růstu průměrné mzdy. V návrhu měl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven 5,5 miliardy korun, z nich 3,7 miliardy jsou pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Musí se rozkrýt toky peněz ve zdravotnictví, žádá Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že pokud má uvažovat o uvolnění peněz, musí zdravotnictví projít systémovými změnami. Zmínil centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony.

„Resort zdravotnictví je nepřehledný, zkorumpovaný, takže trváme na tom, aby se rozkryly toky peněz," prohlásil Babiš v pondělí na tiskové konferenci.

Němeček k tomu řekl, že kroky ke zvýšení efektivity už dělá. S pojišťovnami vyjednal, že přestanou dávat peníze na přetahování pojištěnců. Zřídí přístrojovou komisi, v níž budou zástupci ministerstva, pojišťoven, lékařské komory a odborných společností posuzovat nákupy drahých přístrojů pro nemocnice. Zpřísní dohled nad státními nemocnicemi, bude požadovat od ředitelů pravidelný přehled hospodaření. Od příštího roku chce zlepšit přístup k informacím pro pojištěnce. Předpokládá, že všechny zdravotní pojišťovny umožní pacientům, aby se on-line dostali ke svým účtům vykázané péče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …