Vláda přerušila jednání o rozpočtu i energetické koncepci

12. 9. 2012 20:07

Vláda přerušila podle očekávání debatu o rozpočtu na příští rok. Spolu s tím přerušila jednání i o rozpočtu fondu bydlení a energetické a surovinové koncepci. Odložila i projednání rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro rok 2013.

Vláda přerušila jednání o rozpočtu i energetické koncepci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády
reklama

Vláda ve středu podle očekávání přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

Rozpočet musí vláda schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září. Schvalování rozpočtu přitom komplikuje odpor šesti poslanců vládní ODS se změnami daní, například zvýšením DPH. Ministerstvo financí (MF) totiž počítá se schodkem 100 miliard korun, jehož dosažení je podmíněno právě schválením navrhovaných daňových změn.

"Vláda přerušila jednání, budeme pokračovat na dalších zasedáních vlády tak, abychom návrh rozpočtu do konce září schválili," uvedl Nečas. Pokud vláda bude diskutovat o přesunech peněz v rozpočtu, tak podle premiéra půjde jen o kosmetické změny v řádech miliard korun. "Přesuny v řádech desítek miliard jsou mimo diskuzi," dodal premiér.

Státní fond rozvoje bydlení plánuje hospodařit s 2,58 miliardy

Vláda také přerušila jednání o rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) pro rok 2013. Fond plánuje v příštím roce hospodařit s rozpočtem 2,58 miliardy korun.

Návrh rozpočtu je sestaven podle příjmových a výdajových limitů pro jednotlivé státní fondy, které jsou dané celkovým návrhem státního rozpočtu pro rok 2013. Výdaje fondu na podporu bydlení by měly činit 1,6 miliardy korun, příjmy fondu budou 966 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí SFRB Jana Marešová.

Fond dopravní infrastruktury si pohorší o 1,5 miliardy

Stejně tak projednání rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) pro rok 2013 bylo odloženo. Podle návrhu rozpočtu by si fond měl proti letošnímu roku pohoršit o 1,5 miliardy korun. Na výstavbu a údržbu komunikací by tak šlo 64,5 miliardy korun. Důvodem přerušení může mimo jiné být i to, že by se tématem měla ve druhé polovině měsíce zabývat tripartita.

Postupné omezování prostředků do dopravní infrastruktury se projeví ztrátou schopnosti ČR čerpat peníze z Operačního programu doprava, obává se ministerstvo dopravy. Kvůli krácení prostředků plynoucích do rozpočtu SFDI z národních zdrojů prý hrozí, že zejména v letech 2014 a 2015 nebude dostatek staveb vhodných jako náhradní projekty pro čerpání dotací z Evropské unie.

Energetická koncepce počítá s větším využitím jádra

Vláda na dva týdny přerušila jednání o aktualizaci státní energetické koncepce, která v příštích letech spoléhá na větší využití jaderné energie. Přerušila rovněž jednání o surovinové politice ČR, podle které by se v budoucnu mohly prolomit těžební limity uhlí. Oba materiály silně kritizovali ekologové a zástupci sektoru obnovitelných zdrojů.

Podle Nečase je energetická koncepce důležitý a obsáhlý dokument a vláda potřebuje na jeho posouzení více času. Zároveň odmítl požadavek ekologů, že by před schválením koncepce mělo být učiněno odborné posouzení jejích dopadů na životní prostředí. "Není to výstavba elektrárny... je to politický, koncepční dokument," řekl Nečas.

Jádro má po dostavbě Temelína a Dukovan podle nové energetické koncepce pokrýt více než polovinu výroby elektřiny, naopak dožívající uhelné elektrárny mají být postupně odstavovány. Koncepce také počítá s výrazným omezením podpory obnovitelných zdrojů energie. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…