Vláda probere přístup ČR k mezinárodnímu systému pro periodika

8. 12. 2019 6:32

Česká republika se zřejmě stane členem Mezinárodního centra pro registraci seriálových publikací, které celosvětově eviduje například noviny, časopisy či odborné a vědecké knihy. Systému se zkratkou ISSN či ISDS se Česko účastní již několik desetiletí, dosud se k němu ale nepřipojilo formálně. Návrh ministerstva školství na přistoupení Česka ke stanovám centra má v pondělí projednat vláda. Vyplývá to z podkladů, které má ČTK k dispozici. Ke schválení návrhu je třeba souhlasu Parlamentu a prezidenta.

Vláda probere přístup ČR k mezinárodnímu systému pro periodika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda nepadla. Pro návrh bylo 90 poslanců, proti návrhu 92
reklama

Systém ISSN nabízí přehled o tištěných i elektronických periodikách po celém světě. Publikacím přiděluje mezinárodní standardizované číslo a tištěným periodikům i speciální čárový kód, který se používá například při distribuci do novinových stánků. Kód slouží ale i pro registraci vědeckých článků v různých časopisech či sbornících v systému pro výsledky výzkumu.

Spolupráce ČR s mezinárodní organizací pro registraci seriálových publikací fungovala dosud na základě pracovní dohody z roku 1993. Kvůli změně povinností účastníků v systému se ale nyní tato smlouva aktualizuje a podmínkou k jejímu opětovnému uzavření je i přístup ke stanovám systému ISSN. Bez uzavření dohody by Česko v budoucnu nemohlo využívat funkce systému, uvedlo ministerstvo školství ve vládním materiálu. Činnost centra ISSN v ČR přitom označilo za nezastupitelnou.

Úhradu příspěvků pro systém ISSN schválila vláda již v roce 2001. Jejich výši pro jednotlivé země schvaluje valné shromáždění organizace vždy na dva roky. V letošním a příštím roce činí pro ČR 3042 eur (asi 77.650 Kč) za rok, stojí v podkladech k návrhu.

Mezinárodní centrum ISSN vzniklo v Paříži v roce 1974 na základě smlouvy uzavřené mezi UNESCO a Francií. Tehdejší Československo se stalo aktivním účastníkem systému ISSN od roku 1978. Formálně svůj přístup ke stanovým centra ale nedokončilo.

Registraci publikací zajišťuje v současnosti síť 90 národních středisek. Výkonným řídícím orgánem je Mezinárodní centrum ISSN v Paříži. České národní středisko ISSN funguje od roku 2009 jako součást Národní technické knihovny, a to právě na základě pracovní dohody mezi centrem a ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…