Vláda projedná dar Ukrajině na vybavení výslechové místnosti

07.12.2019 21:30

Ministerstvo vnitra chce poslat Ukrajině 155.000 korun na vybavení speciální výslechové místnosti pro výslech zvlášť zranitelných obětí, zejména dětí. Návrh v pondělí projedná vláda, napsala ČTK.

Vláda projedná dar Ukrajině na vybavení výslechové místnosti
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kresba na stěně - ruský medvěd se projíždí po Ukrajině

Učebna a místnost na Lvovské státní univerzitě Ministerstva vnitra Ukrajiny má sloužit nejen ke vzdělávání ukrajinských příslušníků bezpečnostních sborů, ale i pro využití v praxi.

„Proškoleným osobám umožní užívat efektivnější způsoby provádění výslechů zvlášť zranitelných obětí, a zvýšit tak možnost získání relevantních informací, které jsou nezbytné pro trestní řízení,“ uvádí vnitro v předkládací zprávě.

Dar plánuje vnitro poskytnout v rámci programu bezpečnostní rozvojové spolupráce, do kterého se tradičně zapojují útvary Policie ČR, Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Konkrétně jde o projekt Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy Policejního prezidia ČR, který si klade za cíl sdílet praxi české policie při výslechu zranitelných obětí.

První fáze projektu se uskutečnila letos v červnu, kdy čeští zástupci představili koncept výslechu zranitelných obětí, zejména dětí jako obětí či svědků sexuálního zneužívání. „Posluchače tvořili zástupci všech státních univerzit Ministerstva vnitra Ukrajiny, konkrétně z Kyjeva, Lvova, Charkova, Dněpropetrovsku, Oděsy, Luhansku a Doněcku,“ uvádí vládní materiál. Další fáze byla na podzim, kdy do Česka přicestovalo 30 zástupců ukrajinských státních univerzit a Ministerstva vnitra Ukrajiny na dvě týdenní školení.

V Česku jsou podle posledních informací desítky speciálních výslechových místností. Kromě dětí se používají při práci s oběťmi sexuálního násilí, seniory a handicapovanými, které je potřeba zaznamenat i obrazově. Výslech zaznamenává několik kamer, které obraz se zvukem přenášejí do druhé místnosti, kde bývá sociální pracovník, advokát obviněného a státní zástupce. První podobná místnost vznikla v roce 2004 a používat ji začala pražská policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…