Vláda projedná jmenování nového rektora Jihočeské univerzity

26.01.2020 8:50

Vláda v pondělí projedná jmenování nového rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JČU). Měl by se jím stát Bohumil Jiroušek, který je nyní prorektorem pro vnitřní hodnocení. Jirouškovo funkční období má začít od dubna a mělo by trvat čtyři roky. Aby mohl do čela školy nastoupit, musí s tím souhlasit vláda a prezident. Žádný český prezident dosud kandidaturu rektora po schválení vládou nezamítl.

Vláda projedná jmenování nového rektora Jihočeské univerzity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády
reklama

V čele JČU by měl Jiroušek nahradit Tomáše Machulu, který školu vedl jedno funkční období a nyní se již o funkci neucházel. Jiroušek byl jediným kandidátem. Akademický senát ho podpořil 23 hlasy z 37.

Sedmačtyřicetiletý Jiroušek spojil s JČU dosud prakticky celý profesní život. Po gymnáziu v Benešově studoval v Českých Budějovicích pedagogickou fakultu, kterou ukončil s titulem magistr v roce 1995. Následně pokračoval v doktorandském programu a postupně docílil až nejvyššího možného akademického titulu profesor. Po svém zvolení do čela univerzity řekl, že by chtěl navázat na práci jejího současného vedení. Škola má podle něj potenciál v pestré nabídce svých studijních programů.

Jihočeská univerzita vznikla v roce 1991. Nabízí studium na osmi fakultách – pedagogické, zdravotně sociální, zemědělské, filozofické, přírodovědecké, teologické, ekonomické a fakultě rybářství a ochrany vod. Univerzitu nyní navštěvuje přibližně 9500 studentů.

Jiroušek by se měl stát sedmým rektorem JČU. Kromě funkce prorektora je na univerzitě zároveň odborným garantem oborů kulturní a kulturální studia. Odborně se zaměřuje především na dějiny historického myšlení a na moderní středoevropské dějiny a kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…