Vláda projedná novelu zákona o významné tržní síle

08.03.2015 17:00

Vláda v pondělí projedná novelu zákona o významné tržní síle, která má chránit dodavatele zemědělských a potravinářských produktů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Novelu předkládá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s cílem odstranit nejasnosti a nepřehlednost současné právní úpravy. Materiál koncem loňského srpna projednala Legislativní rada vlády a doporučila jej kabinetu přijmout. Materiál byl na programu jednání vlády loni 3. září, ministři jej odložili, stejně tak minulý týden.

Vláda projedná novelu zákona o významné tržní síle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády.Na programu byla kromě jiného Národní strategie kybernetické bezpečnosti Česka na období let 2015 až 2020

Navrhovaná novela má například nahradit pojem potravinářské a zemědělské produkty, který není nikde definován, pojmem potravina, který se používá v evropských předpisech. Také vymezení samotného pojmu významné tržní síly dává podle úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně.

Výsledek lobbistických a partikulárních zájmů?

V zákoně teď není například vymezena jeho územní působnost, není tedy zřejmé jak posoudit, kde zneužití významné tržní síly nastalo. Nelze také rozhodnout, že významnou tržní sílu zneužily různé nákupní aliance, tedy jakákoli spolupráce odběratelů, i když nemají formu právnické osoby, uvádí materiál. Podle úřadu by také bylo žádoucí stanovit, že i dodavatel může nabýt významnou tržní sílu.

Podle loňského vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu nelze prosazení návrhu chápat jinak než jako výsledek lobbistických a partikulárních zájmů. Ty prý byly prosazeny na úkor nejen obchodníků a státu, ale zejména na úkor spotřebitelů.

Zákon od února 2010 ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho koupily, což se ale nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Zveřejněná pokuta pro Kaufland

Vláda premiéra Petra Nečase usilovala v roce 2011 o zrušení zákona a zapracování jeho pasáží do jiných zákonů. Nakonec se tak nestalo. Loni v květnu se zemědělský výbor snažil prosadit zpřísnění zákona prostřednictvím přílepku k zákonu o potravinách.

Jedinou zveřejněnou pokutu za porušení zákona ve výši přesahující 22 milionů Kč potvrdil loni v lednu Krajský soud v Brně řetězci Kaufland. Řetězec porušil zákon tím, že sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a takto i platil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…