Vláda projedná zákon, který sjednocuje zápis do rejstříků

01.04.2013 11:42

Obchodní společnosti, družstva, spolky, ústavy, nadace či společenství vlastníků jednotek se v budoucnu budou zapisovat do povinných veřejných rejstříků podle jediného zákona. Takzvaný rejstříkový zákon, který ve středu projedná vláda, sjednocuje doposud roztříštěnou právní úpravu a ministerstvo spravedlnosti si od něj slibuje také zrychlení zápisů do veřejných rejstříků. Nově je totiž budou moci provádět nejen krajské soudy, ale také notáři.

Vláda projedná zákon, který sjednocuje zápis do rejstříků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

"Dosavadní úprava je roztříštěná a působí dosti zmateně," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu zákona. V současné době existuje úprava pouze obchodního rejstříku v obchodním zákoníku, která se analogicky používá i pro další veřejné rejstříky. Nový zákon zavádí společnou úpravu pro všechny veřejné rejstříky s tím, že tam, kde je to třeba, stanoví určité odchylky pro různé formy právnických osob.

Přínosem navrhovaného zákona by mělo být zrychlení zápisů do veřejných rejstříků pro občany. Rejstříkovým, tedy krajským, soudům by zároveň měla ubýt práce. Zápis do veřejného rejstříku totiž bude moci provést notář, a to na základě notářského zápisu.

Zápis prostřednictvím notáře nebude povinný. Lidé si budou moci vybrat, zda se obrátí na notáře, nebo na rejstříkový soud. S ohledem na to, že služba u notáře bude zpoplatněna, odhaduje ministerstvo, že se díky notářům agenda rejstříkových soudů sníží o jednu šestinu. Úspory státu by pak podle úřadu mohly činit až 292 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: joh, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…