Vláda projedná zákon, který sjednocuje zápis do rejstříků

01.04.2013 11:42

Obchodní společnosti, družstva, spolky, ústavy, nadace či společenství vlastníků jednotek se v budoucnu budou zapisovat do povinných veřejných rejstříků podle jediného zákona. Takzvaný rejstříkový zákon, který ve středu projedná vláda, sjednocuje doposud roztříštěnou právní úpravu a ministerstvo spravedlnosti si od něj slibuje také zrychlení zápisů do veřejných rejstříků. Nově je totiž budou moci provádět nejen krajské soudy, ale také notáři.

Vláda projedná zákon, který sjednocuje zápis do rejstříků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu byl mimo jiného i návrh změny zákoníku práce

"Dosavadní úprava je roztříštěná a působí dosti zmateně," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu zákona. V současné době existuje úprava pouze obchodního rejstříku v obchodním zákoníku, která se analogicky používá i pro další veřejné rejstříky. Nový zákon zavádí společnou úpravu pro všechny veřejné rejstříky s tím, že tam, kde je to třeba, stanoví určité odchylky pro různé formy právnických osob.

Přínosem navrhovaného zákona by mělo být zrychlení zápisů do veřejných rejstříků pro občany. Rejstříkovým, tedy krajským, soudům by zároveň měla ubýt práce. Zápis do veřejného rejstříku totiž bude moci provést notář, a to na základě notářského zápisu.

Zápis prostřednictvím notáře nebude povinný. Lidé si budou moci vybrat, zda se obrátí na notáře, nebo na rejstříkový soud. S ohledem na to, že služba u notáře bude zpoplatněna, odhaduje ministerstvo, že se díky notářům agenda rejstříkových soudů sníží o jednu šestinu. Úspory státu by pak podle úřadu mohly činit až 292 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: joh, čtk

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…