Vláda promarnila čas na přípravu, je poslední šance, Richterová v ČT varovala, co můžeme očekávat na podzim

6. 8. 2020 20:35

Podle Ministerstva zdravotnictví má Česko koronavirus pod kontrolou. Podle poslankyně Olgy Richterové (Piráti) nejsme jako země zcela připraveni na případnou druhou vlnu nákazy, či až se do „hry“ zapojí chřipková sezóna. V pořadu Interview na ČT24 zhodnotila, jak dobře či špatně funguje chytrá karanténa a covidový semafor.

Vláda promarnila čas na přípravu, je poslední šance, Richterová v ČT varovala, co můžeme očekávat na podzim
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová
reklama

„Představte si, že v íijnu a v listopadu, kdy každý, kdo bude mít nejspíše chřipku, by měl být otestován na koronavirus. Na takový nápor rozlišování chřipky a koronaviru rozhodně nejsme připravení,“  upozornila Richterová, s tím, že ministr zdravotnictví „vágně“ sdělil, že bude potřeba změnit do té doby metodiku.

„My ale máme velkou šanci na to tyto kapacity vybudovat, vláda prováhala čas na přípravu, který měla, bohužel,“ myslí si poslankyně, podle níž by to byla i dobrá prevence v případě, že by přišel horší virus, než je tento. „Je opravdu možné, dostat se na možnost otestovat 30 tisíc vzorků denně,“ věří Richterová. Nyní je podle ní poslední šance ještě vše dohnat.

Funguje chytrá karanténa? „Je mi lito, ale ta karanténa je nikoliv chytrá, ale spíše těžkopádná. Nefunguje včasné zasílání SMS zpráv, pokud je člověk pozitivní, a rovněž další věci týkající se kapacit na hygienách nejsou do dnešního dne dotažené,“ uvedla poslankyně.

Ministerstvo zdravotnictví tento týden spustilo „covidový semafor“, který mapuje rizikovost jednotlivých regionů; Richterová jej vítá. „Je třeba mít ale srozumitelná vyčíslení, kdy se dá co očekávat, aby opatření byla předvídatelná a firmy a lidé aby mohli plánovat,“ podotkla. A dodala, že první s tímto návrhem přišli Piráti, bohužel, se ale zrealizoval s velkým zpožděním.

Jak by se měla zrevidovat vládní podpora ekonomiky? „Moc se to neví, ale pro ekonomiku je nyní neskutečně důležité, aby vznikaly nové firmy a nová pracovní místa. Zde vzniká velká část dalších daní pro stát. Tato pracovní místa jsou ve velkém propadu. Navrhovali bychom proto, ať se ještě pomůže začínajícím podnikatelům právě odpuštěním odvodů na dobu jednoho roku,“ sdělila.

Dopady koronavirové krize se podařilo zatím zpomalit tzv. programem Antivirus – není však jasné, co přijde, až podpůrné programy skončí. „Teprve až na podzim se skutečně ukáže, zda je situace dobrá,“ reagovala Richterová na fakt, že nezaměstnanost v červenci vzrostla z 3,7 pouze na 3,8 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …