Vláda prý řeší klasické podnikatelské riziko. Špidla doufá, že to vyjde

15.02.2014 16:58

Sám býval premiérem, dnes je šéfem poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Řeč je o Vladimíru Špidlovi, který v rozhovoru pro server Aktuálně.cz popisuje, jak chce vláda bojovat s nezaměstnaností a proč se tak dlouho odkládal služební zákon. Česká republika je prý příliš malá, aby měla jednu kvalifikovanou státní správu z dílny ČSSD a jinou třeba od ODS.

Vláda prý řeší klasické podnikatelské riziko. Špidla doufá, že to vyjde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Česko si musí poradit s armádou nezaměstnaných. Bez práce je 630 tisíc lidí, což je největší počet v historii země. Co s tím udělá koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL? Šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla hovoří například o snížení sociálních odvodů pro zvlášť ohrožené skupiny. Nezaměstnanost totiž představuje hrozivější problém, než se na první pohled může zdát. Problémy narůstají především u dlouhodobě nezaměstnaných.

Vláda vydrží čtyři roky

„V této skupině je výrazně vyšší počet infarktů, cukrovky, zhoubných nádorů. A tohle všechno vám snížením nezaměstnanosti odpadne. Musíte udělat kalkulaci zisků a ztrát. A my jsme přesvědčeni, že to vyjde v plusu. Je samozřejmě otázka, jak dalece plus, když to uděláte špatně, ani to nemusí vyjít. Základem je klasické podnikatelské riziko: investujete do opatření a předběžně jste zkalkuloval, že vám to vyjde,“ poznamenává k tématu Špidla.

Dohodnout se v koalici o důležitých otázkách podle něj nebude nijak snadné, ale bývalý premiér věří, že se to podaří a vláda Bohuslava Sobotky prý vydrží celé čtyři roky. Pokud se v danou chvíli nedaří prosadit klíčové věci, někdy bývá dobré problém odložit a vrátit se k němu po čase, až si ho všichni znovu promyslí.

Zásadní bude uvést konečně v život zákon o státní službě. Ten musí být připraven tak, aby si každý ministr mohl přivést svůj tým, ale aby zároveň nedělal zásadní čistky až na úrovni ředitelů jednotlivých odborů. Česká republika je prý příliš malá na to, aby dokázala sestavit kvalitní státní správu pod vedením každé politické strany zvlášť. Podle Špidlova názoru můžeme mít jen jednu státní správu.

V závěru rozhovoru dává jednoznačně najevo, že on nebude generálním ředitelem státní správy. Právě se zřízením této pozice počítá nový služební zákon a Špidla je přesvědčen, že by byl schopen zastávat ho nestranně, ale otázka je, zda by mu to věřila většina lidí. Důvěryhodnost je totiž klíčovou nutností pro tuto funkci. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…