Vláda rozhodne o vzniku registru majetkových přiznání politiků

25.07.2015 21:35

Politici by měli podávat majetková přiznání už při nástupu do funkce. Předávat by je měli do sjednoceného registru, který má vést Ministerstvo spravedlnosti. Počítá s tím novela zákona o střetu zájmů, jejíž návrh má příští středu projednat vláda. Platit by měla od ledna 2017.

Vláda rozhodne o vzniku registru majetkových přiznání politiků
Foto: Archiv PL
Popisek: Úřad vlády ČR

Proti předloze mají námitky vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU–ČSL), podle něhož by evidenci mělo mít na starosti spíše Ministerstvo vnitra jako správce centrálních registrů, a Ministerstvo financí. Podle něj by Ministerstvo spravedlnosti mělo náklady na zavedení centrálního registru ve výši 14 milionů korun zaplatit ze svého. Návrh se nelíbí také téměř polovině krajů, hlavně kvůli tomu, že by evidenci měli podléhat funkcionáři z jejich příspěvkových organizací.

Ministerstvo spravedlnosti by kvůli registru majetkových přiznání mělo podle předlohy zřídit nový odbor o 20 zaměstnancích, který by vykonával rovněž kontrolní a dohledovou činnost. Náklady na odbor a provoz registru byly vyčísleny na zhruba 12 milionů korun ročně. Nevládní organizace požadovaly, aby měl kontrolu na starosti nezávislý úřadu po vzoru Polska.

Zákonu by měli nově výslovně podléhat ministerští náměstci včetně ministra, kancléři obou parlamentních komor a také vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Současný hradní kancléř Vratislav Mynář teprve letos poskytl pouze své oznámení za předminulý rok. Poslankyně TOP 09 Věra Kovářová kvůli tomu tento týden představila vlastní novelu, podle níž by měl kancléř oznámení předkládat legislativnímu odboru prezidentské kanceláře. Podobně jsou nyní oznámení politiků a funkcionářů předkládána výborům či odborům institucí, v nichž působí.

Za porušení zákona nyní hrozí maximálně pokuta 50 000 korun, nově by podle druhu provinění mohla být až půlmilionová. Dostat by ji mohli například ti, kdo by po skončení veřejné funkce začali pracovat pro firmu, které by pomohli k velké zakázce. Novela naopak snižuje limitní částky pro získaný movitý majetek z půlmilionu ročně na 250 000 korun. Nově by měl veřejný funkcionář podle předlohy zveřejňovat také příjmy své manželky či manžela nebo registrovaného partnera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…