Pokud vznikne koalice ČSSD s KDU-ČSL a hnutím ANO, pak nejspíše budou nuceni socialisté couvnout v otázce církevních restitucí. Jde totiž o to, že zatímco socialisté i "babišovci" rozsah již schválených církevních restitucí zpochybňují a chtějí výši plnění církvím přehodnotit, pro lidovce je to zdaleka uzavřená kapitola. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek dokonce naznačil, že pokud bude ČSSD na otevření otázky restitucí trvat, tak tím bude pro dohodu na trojkoalici konec.
„Ano, na tom může vyjednávání o této koalici skončit. V mezním případě nás pak na jaře čekají nové volby," prohlásil nedávno Bělobrádek na téma restitucí s tím, že církevní restituce jsou už v běhu a lidovci mohou o nich s případnými partnery jen debatovat, ovšem nevidí prostor pro změnu svého stanoviska.
Sobotka: Možná, že ANO nám půjde na ruku
Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by ale prý sociální demokraté mohli najít v postoji k církevním restitucím shodu alespoň s hnutím ANO, neboť i ono požaduje výrazné snížení plateb státu v rámci restitucí. ANO navíc požaduje dohodu s církvemi, aby finance, které utržily za nevrácený majetek, využily ve prospěch potřebných.
ParlamentnímListům.cz v této souvislosti pak dokonce naznačil politolog Oskar Krejčí, že pro komunisty bude tato situace nesmírně výhodná. „Třeba otázka restitucí se stane monopolem pro komunisty," poznamenal Krejčí. Budou tak nakonec komunisté skutečně jediní, kteří budou chtít s restitucemi něco dělat?
„Je fakt, že už nikdo z politických stran se touto otázkou nechce zaobírat. Nedokážu ale posoudit, jestli ČSSD, pokud sestaví výše zmíněnou koalici, od této otázky couvne úplně, neboť to bude podmínka těch dvou stran, tedy KDU-ČSL a ANO. Ale voliči jim právě tuto věc mohou spočítat v dalších volbách,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Vladimír Koníček, který měl otázku církevních restitucí v gesci coby zákonodárce v minulém volebním období.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová