Vláda se neshodla na nových opatřeních. Odklad do čtvrtka

15.11.2021 23:04

Vláda v demisi se na svém pondělním jednání nebyla schopna dohodnout, jak nadále zpřísnit covidové restrikce a jak razantně přistoupit k neočkovaným. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) hovoří o tom, že je nutné zabránit přeplnění nemocnic, a ve hře tak nadále zůstávají i tvrdá omezení pro neočkované včetně rakouského modelu, který neočkovaným zakazuje volný pohyb a mohou chodit akorát do práce, na nákup základních potřeb a na zdravotní procházky.

Vláda se neshodla na nových opatřeních. Odklad do čtvrtka
Foto: Facebook
Popisek: Premiér Andrej Babiš ve svém facebookovém pořadu Čau lidi

Anketa

Co soudíte o think-tanku Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty?

5%
hlasovalo: 11073 lidí
Končící vláda se podle Babiše po tříhodinovém jednání neshodla, jaké zpřísnění proticovidových opatření zvolit.

Podle premiéra v demisi je na stole hned několik možností. Zvažuje se prý ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale také bavorský model, který znamená, že by nebyly uznávány testy žádné.

Babiš zmínil taktéž radikální variantu inspirující se u rakouských sousedů – ta by kromě neuznávání všech testů znamenala i další výrazná omezení neočkovaných. Od neděle v Rakousku platí pro neočkované zákaz vstupu do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Ven mají neočkovaní dovoleno jít do práce, nakoupit si pouze zboží každodenní potřeby, do zdravotnických zařízení a na zdravotní procházku.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve avizoval, že on sám po dohodě s poradním anticovid týmem koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN navrhne pouze zrušení antigenních testů a k výraznému omezení neočkovaných nedojde. Podle Babiše se ovšem vedla debata, zdali to je dostatečné omezení neočkovaných.

Jaké restrikce na neočkovanou skupinu obyvatel dopadnou, chce Babiš rozhodnout na základě variant dopadů všech tří modelů, analýza je podle něj nutná zejména kvůli právním aspektům omezení neočkovaných. Pro tvrdé omezení po vzoru Rakouska by podle končícího premiéra podle některých názorů byl potřeba nouzový stav. Vláda se po vypracování analýz znovu sejde ve čtvrtek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

22:55 Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

Středočeská hejtmanka Petra Pecková se ohrazuje proti tvrzení časopisu Blesk, že kraj odstoupil od f…