Vláda šetří na lidech, přitom jí utíkají stamiliardy z EU, stěžuje si Pehe

17.03.2012 20:07

Vláda se potýká s nebezpečím, že České republika nedostane proplaceny možná až stamiliardy od Evropské unie. Jenže místo toho, aby situaci řešila, hází vinu na opozici, stěžuje si politolog Jiří Pehe. Podle něj ale za to může i sama bývalá vláda ODS.

Vláda šetří na lidech, přitom jí utíkají stamiliardy z EU, stěžuje si Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Podle politologa Jiřího Pehe přichází vláda neustále s nápady, jak ušetřit jednu nebo dvě miliardy. Když ale hrozí, že Česko přijde až o stamiliardy z evropských fondů, místo hledání řešení hází vinu na dřívější vládu dnešní opozice.

„Premiér Nečas mluví alibisticky o tom, že prý byl systém „špatně nastaven“ vládou ČSSD. Co na tom, že tři různé vlády, dvě z nich vedené ODS, měly mezitím šest let na to, aby systém opravily, pokud nefungoval efektivně! Koneckonců byl vytvářen v době, kdy s čerpáním peněz ještě u nás neexistovaly praktické zkušenosti,“ píše v deníku Právo.

Také připomíná, že tento problém není žádná „novinka“. „Signály o korupci, nekompetentnosti a „jánabráchovství“ při čerpání evropských peněz se už pár let množí jako houby po dešti, aniž by vláda „rozpočtové odpovědnosti“ nějak výrazně zasáhla. Když se provalilo vskutku až tragické neumětelství ministra školství Josefa Dobeše v této oblasti, dostal benevolentně několik měsíců na ‚nápravu‘,“ kritizuje člena Věcí veřejných.

Nečasova vláda podle něj ztrácí poslední zbytky legitimity, když veřejnosti vysvětluje, proč se musí uskromnit, ale mnohem větší peníze z EU nedorazí. „Ochota většiny občanů utahovat si opasky je už dost podlomená nekončícím seriálem případů systémové korupce,“ dodává Pehe.

„Byla to totiž primárně česká euroskeptická lobby, která převedla primárně politický projekt evropské integrace, založený od počátku na solidaritě, do jazyka „účetnictví“, v němž se vedly nekonečné diskuse například o tom, zda bychom měli přispět půjčkou Mezinárodnímu měnovému fondu, jenž by peníze případně využil ke stabilizaci eurozóny. Nebylo by divu, kdyby EU teď na oplátku řekla: Chcete s námi hrát čecháčkovsku účetnickou hru? Dobře, máte ji mít, se všemi důsledky,“ varuje na závěr.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…