Vláda si otestuje důvěru sněmovny, měla by ji získat

27.04.2012 6:03

Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) si dnes otestuje, zda má nadále důvěru sněmovny. Vláda vyvolala hlasování po rozpadu Věcí veřejných, které patřily do bývalé koalice s ODS a TOP 09. Kabinet nyní podporuje skupina bývalých poslanců VV kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Důvěru by měl získat.

Vláda si otestuje důvěru sněmovny, měla by ji získat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Vládu by mohlo podpořit ve dvousetčlenné sněmovně až 105 poslanců. Na začátku volebního období měl kabinet 118 hlasů. Nyní se může opírat o 51 občanských demokratů, 41 poslanců TOP 09 a Starostů a o osm členů platformy Peake. Podporu v hlasování vládě ale deklarovali také tři poslanci VV. Dále by se mohli ke kabinetu přiklonit dva někdejší občanští demokraté, nyní nezařazení Michal Doktor a Pavel Bém.

V případě, že vláda důvěru nezíská, slibují ODS a TOP 09, že se zasadí o co nejrychlejší rozpuštění dolní parlamentní komory a vyvolání předčasných voleb.    Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Dnešní test ale nebude znamenat to, že vláda v parlamentu všechny své záměry prosadí. Jistou má stovku hlasů, tedy přesné poloviny poslanců. Například v případě předloh vrácených Senátem nebo vetovaných prezidentem je nutný k jejich potvrzení 101 hlas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…