Vláda v demisi projedná návrh zákona o hlídání v dětské skupině

01.01.2014 14:58

Zřízení takzvaných dětských skupin, kam by pracující rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání, se snaží "vrátit do hry" Ministerstvo práce a sociálních věcí. Kabinetu předkládá návrh zákona, který tuto službu zavádí. Na jaře záměr schválila už bývalá vláda Petra Nečase, poslanci ho ale nestihli projednat. Normou by se na svém prvním zasedání v novém roce měla zabývat Rusnokova vláda v demisi. Vznikající kabinet v koaliční dohodě počítá ale spíš s domácími a evropskými dotacemi na rozšíření jeslí a školek a podporou školek firemních.

Vláda v demisi projedná návrh zákona o hlídání v dětské skupině
Foto: cppp.cz
Popisek: Děti, ilustrační foto.

Ve školním roce 2012/2013 chodilo do školky 354.340 dětí. Předškolní zařízení odmítla pak bezmála 59.000 žádostí. V posledních letech přibývá dětí ve školkách i odmítnutých žadatelů. V roce 1990 bylo v jeslích asi 39.000 míst, nyní funguje jen pár desítek těchto zařízení. Podle autorů návrhu nedostatek možností péče o děti brání rodičům chodit do zaměstnání. Průzkum ukázal, že by o práci stáli.

Podle autorů návrhu dětské skupiny vyjdou mnohem levněji než postavení nových školek. Kandidát na ministra školství Marcel Chládek (ČSSD) ale už několikrát řekl, že by jeho strana podpořila třeba výstavbu montovaných školek, a to za evropské peníze. S dotacemi počítá vznikající koalice ve své dohodě. Podle dva roky staré analýzy by rozšíření kapacity školek a jeslí stálo 2,1 miliardy korun. Podle autorů by to nyní mohlo být kolem 2,5 miliardy.

Sociální demokraté už dřív označovali dětské skupiny za "odkladiště dětí". Stavěli se proti nim i komunisté. Námitky měly také odbory či hospodářská komora.

Dětské skupiny by mohly provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace. Musely by k tomu mít oprávnění, které by vydávalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Kontrolu by měly na starosti inspekce práce či hygienické stanice. Pro zaměstnavatele by náklady mohly být daňově uznatelné. Rodiče, kteří by děti do skupiny dali a chodili do práce, by mohli mít slevu na dani. Za službu by platili, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů.

V dětské skupině by mohlo být nejvýš 24 dětí. Provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče. Zajistit by musel vhodné prostory a personál. Požadavky ale mají být mírnější než u školek. Náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, provoz by ročně vyšel asi na 456.000 korun.

Podle propočtů ministerstva by v roce 2015 mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin. Zaměstnání několika desítek tisíc rodičů by pro státní rozpočet mohlo znamenat přínos 382 až 573 milionů korun. V následujícím roce by mohlo přibýt dalších víc než 200 skupin, rozpočet by získal 457 milionů až miliardu korun, a to podle počtu zaměstnaných matek a otců, uvádí autoři v podkladech pro vládu.

Aby záměr začal platit, musí ho kromě kabinetu schválit také zákonodárci a podepsat prezident. Ministerstvo práce by pak mělo připravit návod, jak se mají skupiny zřídit. Brožura by obsahovala i informace o dalších typech péče o děti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…