Vladimír Putin pokračuje v námluvách. Po Číně a Turecku přichází na řadu tato obrovská země

12.12.2014 9:56 | Zprávy

Světová média si pozorně všímají oficiální státní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Indii. Rusko se snaží v důsledku západních sankcí utužit zejména ekonomické vztahy s ostatními státy. Po Číně a Turecku se nyní Rusové zaměřili právě na Indii.

Vladimír Putin pokračuje v námluvách. Po Číně a Turecku přichází na řadu tato obrovská země
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Americký deník The New York Times si všímá nadstandardních vztahů mezi Indií a Ruskem, které mají své základy v hluboké minulosti. Obě země prý sdílely v období studené války stejnou nedůvěru vůči Spojeným státům a i nyní jsou vzájemné vazby silné. „Zeptejte se jakéhokoli dítěte na ulici, kdo je nejlepší přítel Indie na mezinárodním poli. Každé vám řekne, že je to Rusko,“ cituje deník vyjádření indického premiéra Narendra Modiho z letošního července. Autorka textu Ellen Barryová doplňuje, že i s Čínou má Rusko přátelské vztahy, ale ta má tendence současného ruského oslabení zneužívat. Japonsko se zase nakonec po počátečním váhání přidalo na stranu Západu.

Barryová zároveň upozorňuje, že Putinova návštěva přichází v době určité nejistoty. Současní vrcholní indičtí politici se natolik nezajímají o geopolitické události, a navíc tuší, že sankcemi zatížené Ruso nemůže nabídnout příliš velké investice. „O Indii se navíc velmi zajímá také Čína a Spojené státy. Čínský prezident Indii navštívil v září a Barack Obama má naplánovanou návštěvu této země na leden příštího roku u příležitosti konání oslav indické státnosti,“ informuje Barryová. Putin přijel do Indie projednat otázky spojené s exportem diamantů, výstavbou reaktorů a rád by podepsal dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu a ropy.

Konkrétním výsledkům dvoudenní návštěvy ruského prezidenta v Indii se věnuje BBC News, které cituje vyjádření indického premiéra Modiho. Ten se nechal slyšet, že Rusko by mělo spolupracovat na výstavbě nejméně deseti jaderných reaktorů. „Obě země navíc podepsaly celou řadu dohod spojených s dodávkami energií. Návštěva přichází v době, kdy Indie čelí nedostatku energie a Rusko se zase snaží rozšířit své vazby na asijské země,“ píše se v britském médiu. BBC News také cituje agenturu Reuters, podle které ruský státní gigant Rosněfť podepsal v Indii smlouvu na dodávku 10 milionů tun ropy ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Čína , Indie , Putin , Rusko , sankce , Modi

autor: pro

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …