Vladimire Vladimiroviči, ukliďte si v Sýrii ta letadla, nebo za chvíli nebudou existovat. Lidovec Benešík má radost z chování Donalda Trumpa k Rusku

07.04.2017 19:35

Moderátorka Světlana Witowská přivítala v pátečním Imterview ČT24 předsedu Sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka, který okomentoval jak zásah amerického prezidenta Donalda Trumpa v Sýrii, ale stranou jeho pozornosti nezůstala ani dramatická situace ve Stockholmu.

Vladimire Vladimiroviči, ukliďte si v Sýrii ta letadla, nebo za chvíli nebudou existovat. Lidovec Benešík má radost z chování Donalda Trumpa k Rusku
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ondřej Benešík
reklama

„S tím se nemůžeme naučit žít. Politici musí přijmout taková opatření, aby minimalizovali možnosti takovýchto útoků. Nesmíme si na to zvykat,“ pronesl lidovecký politik k útoku ve Stockholmu.  

„Já si myslím, že Evropa má poměrně malé možnosti, jak řešit situaci na Blízkém východě. Ale šel bych hlouběji. Evropa dnes sklízí plody tzv. falešné politické korektnosti. Evropa přehlížela radikály na svém vlastní území. Já se pohybuji již přes deset let v Bruselu a ti lidé tam říkají – my moc nejsme překvapeni z toho, co se děje,“ podotkl Benešík. Česká republika ale podle Benešíka podobnou chybu zřejmě nedělá.

Posléze věnoval pozornost situaci v Sýrii. „Zajímavé je, že Trump má naprostou jistotu v tom, kdo za tím útokem stál. On jasně řekl, že za tím útokem stojí Bašár Asad a podle jeho názoru je to terorista. Zajímavé je, že tomuto Trumpovu prohlášení se česká média moc nevěnují,“ podotkl v pořadu Benešík.

Uznal ovšem, že sám nemá žádné důkazy o tom, že by režim Bašára Asada chemické zbraně opravdu použil.  

„Já sice tyto informace nemám, ale doufám, že Donald Trump má podstatně lepší informace než Ondřej Benešík. Doufám, že to nebyl jen Trumpův výkřik do tmy, jaké už od Donalda Trumpa zazněly. Zvláště v domácí politice Trump prováděl kroky, které byly spíše efektní než efektivní. Já doufám, že v zahraniční politice tomu bude jinak, protože je to v zájmu České republiky. Chci věřit tomu, že se stane světovým státníkem a světovým lídrem. Že zapomene na předvolební kampaň, kdy mohl slíbit komukoliv cokoliv, a bude se chovat jako odpovědný státník,“ rozvíjel svou úvahu lidovecký politik.

Vzkaz Íránu, Číně i Rusku

V jednu chvíli ovšem podle vlastních slov začal vařit z vody. „Já teď naprosto vařím z vody, ale dokonce to mohlo být tak, že ten chemický útok nemusel být plánovaný, mohlo jít o nehodu,“ řekl host.  

Zdá se mu, že Trump využije raketového útoku v Sýrii také jako varování směrem k Íránu, ke KLDR, případně k Číně. „Tyto země musí teď počítat s tím, že po překročení červených čar může úder přijít kdekoliv.“

Jisté varování je to prý také pro Vladimira Putina. „Tady občas ukradne část jedné země, tady něco okupuje, a jeho občané za to trpí. Ale vyvažuje se to tím, že je Rusko vnímané jako velké. A do určité míry je to pravda. Ale teď nastalo to, že nově zvolený americký prezident zavolá do Ruska, ať si uklidí svá letadla, protože za chvíli by ta letadla nemusela existovat.Ta reakce Vladimira Putina byla taková, že ji směřoval spíš na domácí scénu,“ je přesvědčen lidovecký politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…