Vládní klacek na dezinformátory: Jen pracovní verze, nic definitivního, obrátil mluvčí Smolka

29.12.2022 10:41 | Zprávy
autor: mp

Na veřejnost unikly informace, jak chce vláda Petra Fialy (ODS) bojovat proti šíření dezinformací v Česku. Uniklá zpráva vyvolala poprask. I mezi členy ODS. Reakce na sociálních sítích byla tak výrazná, že se k celé věci vyjádřil i mluvčí vlády Václav Smolka. Je však zřejmé, že např. opozičního poslance za ANO Martina Kolovratníka, neuklidnil.

Vládní klacek na dezinformátory: Jen pracovní verze, nic definitivního, obrátil mluvčí Smolka
Foto: Repro Twitter
Popisek: Mluvčí Václav Smolka

Deník N upozornil, že ve spolupráci Ministerstva vnitra ČR a Úřadu vlády ČR vznikla strategie na potírání dezinformací. Pokud bude realizována, stát by dle ní mohl jejich šiřitele stíhat, odstřihnout dezinformační weby od reklamy státních institucí nebo by desítkami miliony korun mohl ze státního rozpočtu podporovat „nezávislá média“, která se snaží dezinformace potírat. V návrhu se konkrétně počítá se sto miliony ročně pro nezávislá média, která mají s bojem proti dezinformacím pomáhat.

Tvůrci nového zákona počítají konkrétně s finanční podporou padesáti milionů korun ročně pro neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi.

„Neziskové organizace se v tomto směru angažují (zejména v oblasti vzdělávání, ověřování faktů a monitoringu aktivit klíčových mezinárodních hráčů) aktivně již několik let a v případě fenoménu, jako jsou dezinformace, hrají nezastupitelnou roli. Také zahraniční zkušenosti ukazují, že některé aktivity v rámci strategické komunikace a čelení dezinformacím je efektivnější a účinnější realizovat prostřednictvím nevládních organizací než v rámci státního sektoru,“ stojí ve zprávě o potřebě boje s dezinformacemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…