Vládní opatření by uměla i cvičená opice. „Hanba, hnůj, defenestrace,“ znělo na demonstraci. Pak kůň vykadil „koblihu“

1. 12. 2020 15:26

REPORTÁŽ Hanba, hnůj, defenestrace. Taková hesla skandovali aktivisté, kteří se zúčastnili úterní demonstrace živnostníků a podnikatelů. Podle hlavního mluvčího celé akce, šéfa Podnikatelských odborů Radomila Bábka, se stáváme banánovou republikou, kde premiér za tento rok zbohatl o čtyři miliardy.

Vládní opatření by uměla i cvičená opice. „Hanba, hnůj, defenestrace,“ znělo na demonstraci. Pak kůň vykadil „koblihu“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z demonstrace živnostníků a podnikatelů na pražském Klárově a před Úřadem vlády
reklama

„Žádáme odstoupení vlády kvůli neschopnosti a nerovnému přístupu k českým občanům,“ řekl mimo jiné předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Stalo se na neohlášené demonstraci v Praze.

Svobodu pro lidi a koně

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 33873 lidí
„Vadí nám, jak vláda nezvládá řízení země v koronakrizi,“ začal Bábek zmíněnou demonstraci na Klárově před památníkem Okřídlený lev. V úterý dopoledne tam naslouchalo jeho slovům přes sto lidí. Někteří s rouškou, jiní bez roušky, ale většinou bez dvoumetrových rozestupů. Někteří měli v rukou vlajky, jedna podnikatelka přivedla koně pokrytého státní vlajkou.

„Vládo, když jste nám znemožnili podnikání, proč nedáte peníze na krmení pro koně. Nemáme na živobytí, natož na krmení koní, kteří po třicet let nádherně reprezentovali naši Prahu a celou Českou republiku,“ bylo mimo jiné napsáno na transparentu u koně. Na dohled davu nestál ani jeden policista.

Jak také sdělil Bábek: „Místo aby se vláda postarala o nejohroženější občany, udělala to nejjednodušší, takže zavřela živnostníky a drobné podnikatele... vládní opatření by uměla i cvičená opice.“ Také se pozastavil nad tím, že jsou otevřené velké supermarkety, kde může s přehledem ve stejnou dobu nakupovat až tři sta lidí, ale hospody a malé prodejny musejí mít zavřeno. Nazval to záměrným šířením koronaviru.

„Omezování svobody je trestný čin. Ne – rouškám, vakcínám, vládním opatřením,“ psalo se na dalším z transparentů. Bábek pak na megafon přečetl výzvu vládě, v níž podnikatelé a živnostníci sdružení v Podnikatelských odborech žádají sbor ministrů mimo jiné, aby snížil počet státních zaměstnanců, zastavil megalomanské projekty jako výstavbu kanálu Dunaj–Odra–Labe a odstoupil z funkce.

Fotogalerie: - Podnikatelé proti vládě

Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Demonstrace podnikatelů a živnostníků proti vládě
Daniel Landa

Hanba, hnůj a seno

Následně se dav za zpěvu hymny vydal před blízký Úřad vlády, který hlídalo ne víc než deset policistů. Vlajku Blanického manifestu nesl mezi demonstrujícími i zpěvák Daniel Landa, jehož doprovázela manželka Mirjam.

Anketa

Důvěřujete Pavlu Rychetskému?

11%
89%
hlasovalo: 16006 lidí
„Tito zaměstnanci by se měli chovat tak, abychom z jejich práce měli prospěch. Ministr Havlíček se ale chová, jako by říkal ‚vyližte mi prdel‘. Kdyby se tak choval můj zaměstnanec, dostane výpověď,“ pootočil hlavou směrem k vládnímu úřadu podnikatel František Dvořák.

„Chceme normální svět, a ne aby na úkor malých podnikatelů bohatly nadnárodní koncerny,“ podotkl bývalý hoteliér Jiří Janeček. Mezitím demonstranti skandovali hesla jako „hanba vládě“, „jděte do prdele“, „seno pro koně“ či „defenestrace“.

„Premiér tento rok zbohatl o čtyři miliardy... z kvazi banánové se stáváme banánovou republikou. Takovým Běloruskem či Kazachstánem, kde pět tisíc lidí nahoře hrabe a hrabe a hrabe,“ dodal Bábek. „Hnůj,“ ozvalo se davem směrem k úřadu a kůň, který se jinak choval velmi klidně, vykadil „koblihu“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …