Vlastenecké setkání a nacisté? Nepřítel Vladimíra Železného vzkázal Čechům vážnou věc

15. 8. 2019 7:51

Nepřítel generálního ředitele TV Nova Vladimíra Železného, jeho nástupce Jan Vávra se ve svém komentáři pro iRozhlas.cz vyjádřil k vlasteneckému setkání pořádanému Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže. Jak nebezpeční jsou naši nacionalisté, ptá se.

Vlastenecké setkání a nacisté? Nepřítel Vladimíra Železného vzkázal Čechům vážnou věc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Železný

„Kdyby někdo chtěl, abyste oslavili Mezinárodní den původního obyvatelstva, určitě byste si mysleli, že půjde o indiány, Papuánce, Aboridžince či jiné domorodé obyvatele vzdálených zemí, které kolonizovali bílí dobyvatelé. Přitom původním obyvatelstvem, kterému hrozí vyhynutí, jsme my Češi. Aspoň naši vlastenci si to myslí,“ zkonstatoval úvodem komentáře Vávra k setkání pořádánému Sdružením přátel bílého heterosexuálního muže. Zakladatelem onoho sdružení je sociolog Petr Hampl.

Původní text ZDE

„Intelektuální potenciál našich vlastenců stál opravdu za to. Genetické pojetí vlastenectví, které si nezadá s nacismem, schované za pojmem ‚biologická determinace češství‘, volání po ‚povinnosti režimu chránit životní styl většiny, která pije slivovici a jí chleba se sádlem‘, popsal Vávra a všímal si toho, jak diskutující hovořili napříkklad o vyšlechtění lidských bytostí.

„Záměr předvést myšlenkovou základnu českého nacionalismu se bezesporu vydařil. Šlo o přehlídku nejpokleslejšího provincionalismu, který by byl komický i v prostředí hospody čtvrté cenové skupiny. Nacionalismus je skutečně sen, představující národ jako nejvyšší Jsoucno,“ dodal. 

„Je možné, že hospodské blábolení našich apoštolů tohoto metafyzického snu části publika vyhovuje. Ale pokud se tohoto snu nezmocní někdo opravdu schopný, tak se nemusíme bát. Samozřejmě může nastat jiná situace, která dá vzniknout novému spasiteli. Ale z těch současných to, přes Okamurovu, Klausovu či Foldynovu snahu, nikdo nebude,“ uzavřel se slovy, že politici ostatních stran by tomuto snu neměli pomáhat.

„To zjistila ODS, která svojí nacionalistickou rétorikou dala vyrůst Klausovi ml., i ČSSD, která díky Chovancovi vybudila protiuprchlickou náladu a pomohla Okamurovi. S čertem si zahrává i premiér Babiš, když po vzoru Orbána zkouší národnostní nótu. Přitom nikdo z dnešních politiků nebude schopen čelit věrozvěstovi, který si metafyzický sen skutečně osedlá,“ uzavřel Vávra a varoval před podporováním českého nacionalismu.

Jan Vávra byl nejprve velkým parťákem generálního ředitele TV Nova Vladimíra Železného. K jejich rozkmotření došlo v roce 1999 poté, co byl Vávra jmenován místo Železného do funkce generálního ředitele ČNTS. Železný tehdy z pozice šéfa CET 21 jako vlastníka licence odvolal Vávru z funkce šéfa zpravodajství. Vávra tehdy také uváděl nedělní relaci Sedm čili sedm dní. Pořad se vysílal stejně jako konkurenční pořady po nedělním poledni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chyběli tam Palestinci! Jen Trump a „Bibi“, no a? Na ČT trhali Trumpův plán pět minut poté, co jej představil

21:49 Chyběli tam Palestinci! Jen Trump a „Bibi“, no a? Na ČT trhali Trumpův plán pět minut poté, co jej představil

Americký prezident Donald Trump na úterní tiskové konferenci představil „přelomový mírový plán“, kte…