Vlivná americká novinářka varuje: Jsme na pokraji války. Rusko nacvičovalo jaderný útok na Varšavu

31.08.2014 9:50

Držitelka Pulitzerovy ceny a manželka polského ministra zahraničí Sikorského Anne Applebaumová ve svém komentáři publikovaném v americkém deníku The Washington Post zmiňuje, že Evropě hrozí válka s Ruskem. Putin je prý jako Stalin a Západ by jej měl okamžitě zastavit.

Vlivná americká novinářka varuje: Jsme na pokraji války. Rusko nacvičovalo jaderný útok na Varšavu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Znovu a znovu si prohlížím staré polské fotografie z překrásného léta 1939. Jsou na nich zobrazeny děti hrající si na slunci či ženy v módním oblečení procházející se v ulicích Krakova. Dokonce jsem viděla i obrázky z rodinné svatby konající se ono léto na zahradě polského venkovského domu, který nyní vlastním. Všechny ty obrázky vyjadřující poklidnou a veselou atmosféru jsou v ostrém kontrastu k blížící se tragédii. Jen o několik týdnů později, v září 1939, zasáhla Polsko invaze z východu i západu. Následoval chaos, destrukce a genocida. Většina lidí, kteří se zúčastnili výše zmíněné svatby, zemřela či odešla do exilu. Nikdo z nich se již domů nevrátil,“ píše v úvodu svého komentáře Applebaumová.

Byli Poláci v roce 1939 naivní?

„Ve zpětném pohledu vypadají všichni ti tehdy šťastní lidé naivně. Místo, aby se připravovali na mobilizaci, tak se věnovali radovánkám. A já si nyní pokládám otázku, jestli na tom nejsou Ukrajinci v létě 2014 stejně? Přidají se k nim tentokrát i Středoevropané? Uvědomuji si, že má otázka zní americkým i západoevropským čtenářům na první pohled hystericky, apokalypticky a vůbec pošetile. Přesto mě zkuste vyslechnout, protože tuto otázku si právě teď pokládá mnoho Východoevropanů. V posledních několika dnech ruští vojáci bezostyšně překročili ukrajinskou hranici s vlajkami neexistujíci země Nové Rusko. Ruská akademie věd se následně nechala slyšet, že bude publikovat ještě letos na podzim knihu o historii Nového Ruska. Pravděpodobně se budou vracet někam do dob Kateřiny Veliké,“ konstatuje Applebaumová.

„Zbrusu nové mapy Nového Ruska už nyní kolují po moskevských obchodech. Na některých z nich je zanesen Charkov či Dněpropetrovsk, tedy velká města, která jsou přitom stovky kilometrů od bojiště. Stejně tak neomaleně si Rusové ke svému území připojili Krym a nakonec přijde na řadu i Podněstří. Je zřejmé, že území Nové Rusko se bude i nadále zvětšovat. Ruští vojáci se o to na příkaz Moskvy budou muset postarat. Nakonec bude Rusko k ovládání tak velkých území potřebovat další a další vojáky. Nové Rusko nebude stabilní, protože na území žije spousta Ukrajinců, kteří chtějí žít na Ukrajině. Před několika dny se nechal slyšet extrémní nacionalista Alexander Dugin, jehož názory sdílí i ruský prezident Vladimir Putin, že `Ukrajina musí být očištěna od idiotů`. V další části svého prohlášení potom přímo vyzýval ke genocidě,“ upozorňuje Applebaumová na narůstající nacionalistické tendence v Rusku.

„Nové Rusko bude velmi obtížné udržet, jestliže jeho status bude Západ soustavně kritizovat. O možných řešeních se stále diskutuje. Nedávno se nechal člen ruského parlamentu a dvorní šašek Vladimir Žirinovskij, který často říká to, co si vládnoucí ruští politici nemohou dovolit, že by Rusko mělo použít své jaderné zbrani při bombardování Polska a Pobaltí. Litvu, Estonsko a Lotyšsko při té příležitosti nazýval trpasličími státy. Rusko by prý prostřednictvím této akce mělo ukázat Západu, kdo je v Evropě pánem. Americe dle jeho vyjádření žádné nebezpečí nehrozí, protože leží příliš daleko. Ale východní Evropa podle Žirinovského čelí hrozbě absolutního zničení. Vladimir Putin se k Žirinovského výhrůžkám pouze stručně vyjádřil, že nešlo o oficiální prohlášení ruské vlády,“ zmiňuje Applebaumová Žirinovského skandální vyjádření.

Ruská armáda prý nacvičovala jaderný útok na Varšavu

„Ovšem mnohem váženější osobnost, ruský analytik Andrej Pjontkovskij, nedávno ve své polemice s Žirinovského velkohubým vyjádřením zveřejnil, že Putin podle všeho skutečně zvažuje možnost omezených jaderných úderů. Připadným terčem těchto úderů by se mohla stát některá z pobaltských metropolí, případně i nějaké větší polské město. Putin by tak mohl učinit, aby dokázal, že NATO je slabá organizace, která se neodhodlá k odvetě, protože se bude obávat, že by tím způsobila ještě větší katastrofu. Faktem zůstává, že na vojenských cvičeních v letech 2009 a 2013 ruská armáda otevřeně `nacvičovala` jaderný útok na Varšavu,“ upozorňuje Applebaumová na hrozící riziko.

„Je tohle všechno jen neškodnou šíleností nepříčetného blázna? Možná. Možná je nakonec Putin opravdu příliš slabý na to, aby něco z toho skutečně realizoval. Snad jde jen o strategii, která má zastrašit jeho oponenty na Západě. Možná, že kdyby chtěl skutečně zmáčknout knoflík, jeho oligarchové by jej zastavili. Ale Hitlerova kniha Mein Kampf se v roce 1933 zdála většině čtenářů v Německu i celé Evropě rovněž jako pouhý projev šílence. Stejně tak by se nám zdál naprosto šíleným Stalinův záměr zlikvidovat v rámci Sovětského svazu celé třídy a sociální vrstvy, kdybychom byli schopni a snad i ochotni jisté náznaky vedoucí k jejich pozdější realizaci vyslyšet,“ srovnává Applebaumová Putina s Hitlerem a Stalinem.

„Stalin však naplnil své záměry nikoli proto, že by byl šílenec. Ale proto, že tím sledoval svoji vlastní logiku získanou na základě pozorování. V neposlední řadě velmi dobře věděl, že jej nemůže nikdo zastavit. Pravě teď jsme v podobné situaci. Putina také není nikdo schopen zastavit. Takže se musím na závěr svého dnešního komentáře znovu zeptat, jestli ještě stále považujete za projev hysterie připravovat se na totální válku? Či je naopak naivní to neudělat?“ pokládá si Applebaumová na závěr svého komentáře řečnickou otázku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…