Vlivný americký novinář: Na Ukrajině hrají prim náckové. Tady jsou důkazy, které Obama i EU okázale ignorují

09.09.2014 12:13

Významný americký investigativec Robert Parry poukazuje na jasné důkazy vypovídající o tom, že na Ukrajině rostou neonacistické tendence. Kritizuje západní lídry i média, že tyto skutečnosti ve svém pokrytectví ignorují.

Vlivný americký novinář: Na Ukrajině hrají prim náckové. Tady jsou důkazy, které Obama i EU okázale ignorují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ukrajiny a Evropské unie

„Evropská i americká média neustále poukazují na to, že Rusko porušuje veškeré standardy platné v mezinárodním právu. Když však přijde řeč na porušování lidských práv ze strany ukrajinských dobrovolnických pluků a milic, jejichž součástí jsou často neonaicistické jednotky, západní média mlčí. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která jinak velmi ostře kritizovala anexi Krymu, absolutně přehlíží skutky extremistických ukrajinských milic, které rozpoutaly vůči etnickým Rusům rozsáhlá krveprolití,“ konstatuje Parry

„Senátor John McCain se veřejně objevil po boku lídrů radikální politické strany Svoboda na jejím shromáždění v Kyjevě. Podle OBSE, jejímiž členy je včetně Ukrajiny a Ruska dohromady 57 států, je to v pořádku. Přesto, že v jejím kodexu najdeme zmínku o tom, že všechny členské státy by měly zůstat neutrální,“ díví se Parry.

Kyjev nyní podle Parryho záměrně posílá na bojiště krajně pravicové milice, z nichž některé mávají neonacistickými vlajkami, aby zajišťovaly pořádek v dobytých městech východní Ukrajiny. „Byť se jisté zmínky o těchto záležitostech objevily i v západních médiích, už zde na to konto nezazněla prakticky žádná kritika. Američtí politici i média reagují na důkazy o přítomnosti neonacistů na straně Kyjeva obvykle tím, že tyto zprávy označí za ruskou propagandu,“ zmiňuje Parry přístup Západu.

„V článu publikovaném v deníku New York Times bylo možné najít zmínku o radikálních ukrajinských milicích až na samém konci dlouhého příběhu. Přitom jde o první případ od konce druhé světové války, kdy na evropskou populaci útočily neonacistické milice. „Ukrajinská armáda ostřelovala pozice separatistů z dálky. V chaosu a s násilnickým nadšením ji následovaly polovojenské skupiny ochotné vrhnout se do riskantního pouličního boje,“ psaly před měsícem v New York Times.

Z oficiálních míst v Kyjevě jsme se dozvěděli, že vláda koordinuje činnost armády, ale milice čítající přibližně 7000 mužů se vymkly kontrole. Azovský pluk bojující v tu dobu u obce Marinka se „vybavil“ vlajkou se symboly jasně připomínajícími svastiku. To konzervativní britský deník The Telegraph se na Azovský pluk zaměřil o poznání podrobněji: „V poslední době jsou formovány pluky, které oficiálně spadají pod ministerstvo vnitra. Jejich financování je však zahaleno tajemstvím. Tito muži jsou nedostatečně vycvičeni a pochybovat se dá i o jejich ideologii,“ napsal ve svém článku publikovaném v The Telegraph novinář Tom Parfitt.

Celý článek v angličtině najdete ZDE

„Podle zjištění novináře Parfitta používají muži z Azovského pluku neonacistické symboly a jeho členové veřejně vyjadřují antisemitské názory. Na základě rozhovorů s některými z nich Parfitt zjistil, že pochybují o holocaustu, obdivují Adolfa Hitlera a sami sebe považuji za příznivce nacismu. Velitel Azovského pluku Andrij Bilecky je rovněž šéfem extremistické ukrajinské skupiny zvané Národně-sociální shromáždění. Nedávno prohlásil, že historickým posláním ukrajinského národa je vést bílou rasu k poslednímu boji za její přežití,“ napsal Parfitt ve zmíněném článku. Podle deníku The Telegraph kyjevské úřady připustily existenci neonacistických tendencí u některých pluků, ale trvaly na tom, že jejich nejvyšší prioritou bylo najít vojáky se silnou motivací účastnit se bojových operací,“ napsal Parfitt.

Naposledy si podle Parryho používání nacistických symbolů ukrajinskými milicemi všiml reportér magazínu Foreign Policy Alec Luhn, když navštívil přístav Mariupol. „Modro-žluté ukrajinské vlajky vlají nad hořící budovou, ale mezi nimi jsem viděl i prapory právě s těmito symboly odkazujícími k nacistickému Německu. Proruští separatisté často tvrdí, že bojují proti ukrajinským fašistům, a nutno přiznat, že někdy tomu tak skutečně je,“ dává jim za pravdu Luhn.

Západ však k těmto pádným důkazům podle Parryho přesto mlčí. „Přestože již v prosinci 2012 vyjádřil Evropský parlament obavy nad vzrůstajícím nacioanalismem na Ukrajině. Konkrétně byla zmíněna radikální strana Svoboda, jejíž členové obdivují kolaboranta Stepana Banderu. „Rasistické, antisemitské a xenofobní názory reprezentované stranou Svobody jsou v příkrém rozporu s demokratickými principy, na kterých je postavena Evropská unie,“ psalo se ve této zprávě. „Uplynuly dva roky a radikální strana Svoboda je nedílnou součástí kyjevské vlády,“ poukazuje Parry na současnou situaci.

Vedle samotného výskytu neonacistických tendencí je podle Parryho znepokojující také míra brutality, kterou ukrajinské milice používají. „V pondělí Amnesty International (AI) vydala zprávu odsuzující postup Ajdarského dobrovolnického pluku proti civilnímu obyvatelstvu v oblasti Luhanska. Členové pluku Ajdar jsou zapojeni do zneužívání, únosů, nezákonného věznění, týrání, krádeží, vydírání a dokonce i poprav,“ píše se v zprávě AI. Ajdarský pluk je jedním ze třiceti dobrovolnických pluků, které bojují na ukrajinské straně. Jejich úkolem je podílet se na udržování pořádku na dobytých územích,“ objasňuje Parry ve zkratce úlohu dobrovolnických pluků.

Velitel Ajdarského pluku mimo jiné Amnesty International sdělil, že na Ukrajině platí jiná pravidla než v Evropě. „Probíhá zde válka a postupy byly zjednodušeny. Pokud budu chtít, mohu vás na základě podezření ze spolupráce se separatisty právě teď zatknout, hodit vám pytel přes hlavu a zamknout ve sklepě po dobu třiceti dní.“ Amnesty International ve zprávě rovněž poukazuje na to, že dobrovolnické pluky spadají pod kontrolu ukrajinských bezpečnostních sil pouze formálně. Jinak si počínají samostatně a nikomu se nezodpovídají,“ píše Parry.

„Jinými slovy je prokázáno, že Kyjev vede své protiteroristické operace s podporou polovojenských jednotek, z nichž některé podléhají nacistické ideologii a naopak nepodléhají prakticky žádné kontrole ze strany státu. Obamova administrativa, EU i OBSE však nad těmito skutečnostmi z geopolitických důvodů přivírají oči a problémy naprosto ignorují. Toto pokrytectví se následně odráží i v západních médiích,“ uzavírá Parry svůj kritický článek.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

7:25 Zaplatíte 150 Kč, Stardance si pořád nepustíte. Srovnání ČT s Voyo, iPrima nebo HBO Max

Málo obsahu za hodně peněz – tak se jeví v porovnání s konkurenčními službami nabídka filmů, seriálů…