Vlivný český europoslanec: Británie by měla být zažalována!

16.09.2016 10:30

Pohledem právníka se dívá na současný vztah Velké Británie a EU europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) v článku, který vyšel na serveru Dotyk.cz.

Vlivný český europoslanec: Británie by měla být zažalována!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

Poukazuje například na to, že samotná Evropská komise si zakázala jakákoliv jednání o brexitu do té doby, než skutečně dojde k aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy.

Komise by měla Británii zažalovat

„Tento týden v rámci plenárního zasedání ve Štrasburku jsme také odmítli debatovat o odchodu Velké Británie z EU, a to právě z důvodu, že tento článek ještě nebyl aktivován,“ píše Svoboda.

Podle něj ale na straně Británie už tak právně čistá obloha není. „Británie např. již jedná o budoucích smlouvách o mezinárodním obchodu (např. nedávno na G-20), což je oblast ve výlučné pravomoci EU, a tudíž zakázané v době, kdy ani formálně svůj úmysl vystoupit nedala najevo. Politicky (ne právně) by se ještě mohlo toto porušení členských závazků ospravedlnit,“ píše Svoboda s tím, že z právního hlediska by správnou reakcí Komise měla být žaloba na Británii k Soudnímu dvoru EU pro porušení zakládacích smluv – porušování dělby pravomocí mezi EU a členskými státy.

  • Celý text je ZDE

Pochybuje ale, že se tak stane. Jednak kvůli pochybné vymahatelnosti takového rozsudku v budoucnosti (průměrná délka řízení je asi 21 měsíců), jednak kvůli politicky nežádoucímu zhoršení vzájemných vztahů.

Nicméně je prý otázkou, zda vědomým nepodáním žaloby se samotná Komise nedopouští protiprávní nečinnosti, žalovatelné u Soudního dvora.

Zvolili vyjednavače, který na zastánce brexitu působí jako červený hadr na býka

A zatímco je snaha právními kroky nezatěžovat budoucí jednání s Británií, politicky to prý Evropský parlament již udělal. „Šéfové politických frakcí zvolili ‚brexitského vyjednavače‘ Guye Verhofstadta, excentrického rétora, eurofederalistu a šéfa skupiny liberálů, který na zastánce brexitu působí jako rudý hadr na býka,“ upozorňuje Svoboda.

Není sice jisté, zda to přispěje k dobré dohodě o vystoupení. „Dává nám to ovšem jistotu, že základy unijní spolupráce budou ze strany Evropského parlamentu obhajovány tvrdě. V tomto světle případná právní žaloba na Británii se jeví jako zanedbatelná maličkost,“ dodává Pavel Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …