Vlivný europoslanec požaduje zásah Spojených států proti Maďarsku

14.09.2018 14:02

Bývalý belgický premiér a současný europoslanec Guy Verhofstadt vyzval ve svém textu Spojené státy, aby zakročily proti Maďarsku, které podle jeho názoru narušuje mezinárodní pořádek.

Vlivný europoslanec požaduje zásah Spojených států proti Maďarsku
Foto: EPP
Popisek: Viktor Orbán

Verhofstadt neopomněl na začátku svého komentáře zmínit, že zesnulý republikánský senátor John McCain, kterého označuje přízviskem „velký“, popisoval Orbána jako neofašistu v Putinově posteli. „Tak daleko bych rozhodně nešel. Ale byť s těmito slovy, pronesenými před čtyřmi lety, nesouhlasím, situace v Maďarsku se z pohledu právního státu a demokracie v posledních letech rapidně zhoršila,“ tvrdí europoslance ve svém komentáři.

Dále už nenechává Verhofstadt na maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi ani nit suchou a obviňuje jej ze všech hříchů, které ve zprávě pro Evropský parlament sepsala krajně levicová europoslankyně z ekosocialistické strany GroenLinks Judit Sargentiniová. Právě na základě této zprávy mnozí europoslanci zvedli v rámci hlasování ruku pro zahájení disciplinárního řízení proti Maďarsku. V konečném důsledku tak může Budapešť čelit ztrátě hlasovacího práva v evropských institucích.

Verhofstad tedy opakuje tvrzení Sargentiniové, nevládních neziskových organizací a progresivní levice o Orbánově antisemitismu. Europoslanec napadá i parlamentní volby, ve kterých získala Orbánova strana Fidesz nadpoloviční většinu a je tak dlouhodobě nejúspěšnější stranou v Evropském parlamentu.

„Podle hodnocení OBSE sice byly maďarské parlamentní volby svobodné, ale nebyly rozhodně férové,“ tvrdí Verhofstadt, který dále Orbánovi vyčítá, že vedle démonizování George Sorose šířil nenávist vůči uprchlíkům. „Stejně jako Nigel Farage v případě britského referenda o Evropské unii, také Orbán a jeho spojenci v rámci předvolební kampaně strašili lidi údajnými hrozbám, které souvisí s masovou migrací,“ píše Verhofstadt.

„Orbán pohrdá mezinárodním řádem a vzhlédl se v autoritářských režimech v Turecku a Rusku. Jeho strana podepsala před dvěma lety dohodu s „krajně pravicovými stranami z Rakouska, Itálie a Francie,“ neopomíná zmínit Verhofstadt.

V závěru svého komentáře Verhofstadt konstatuje, že evropské vlády a Spojené státy mají „morální povinnost zasáhnout“. „Nemůžeme nechat populistické krajně pravicové vlády, aby své země nasměrovaly k Putinově Rusku. To není v zájmu Ameriky a Evropy. Musíme to zastavit,“ uzavírá Verhofstadt.


 

reklama

autor: pro

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

HHC

Dobrý den, souhlasím s vaši odpovědí na téma zákaz HHC. Ale nechápu, proč se tak nepřešlo jen k regulaci, ale k celkovému zákazu? Bezpochyby se objeví něco jiného a co když to bude ještě horší? Zajímavé také je, že jste nezakázali i kratom. Proč? A druhá věc je, jak je možné, že se doteď látka k mla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…