Vnitro pomůže exulantům, kteří ztratili české občanství

26.02.2012 21:10 | Zprávy

Ministerstvo vnitra chce pomoct lidem, kteří za komunismu přišli o státní občanství, žili v cizině, po roce 1989 si o něj nepožádali a teď tak nemají nárok na odškodnění za 3. odboj. Resort připravuje návrh, podle kterého by exulanti mohli o české občanství a zároveň o odškodnění zažádat přímo v zemi, kde pobývají.

Vnitro pomůže exulantům, kteří ztratili české občanství
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Jednou z nich je bývalá mluvčí Charty 77 Zdena Tominová, která přes třicet let žije ve Velké Británii. Do exilu odešla s celou rodinou, tehdejší režim jim odebral státní občanství. Ona sama si ale po revoluci o jeho navrácení nezažádala: "Byl za tím pocit křivdy. Mně to občanství tehdejší ministr vnitra prostě ukradl a já jsem očekávala, že mi někdo napíše z demokratického ministerstva vnitra, že jsem tím pádem občankou ČR nikdy nepřestala být," řekla Tominová ČT.

Pamětní odznak a sto tisíc

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: joh

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Proč jste se rozhodl kandidovat na poslední chvíli?

Co vás k tomu přimělo? A proč jste nekandidoval na předsedu? Je vůbec zvláštní, že byl na předsedu jen jeden kandidát, nemyslíte? Nesvědčí to dost o tom, že na tom nejste dobře, o čemž svědčí i vaše oslabení ve volbách a celkové preference, podle níž byste ve sněmovně bez ODS vůbec nebyli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pobodali člena SPD poblíž Národní třídy. Byl pamětníkem listopadu 1989

10:41 Pobodali člena SPD poblíž Národní třídy. Byl pamětníkem listopadu 1989

Zatímco na Národní třídě v pondělí večer běžel program klasické akce Korzo Národní, o kus dál na Vác…