Vnitro varuje před šířením nepokojů ze Šluknovska

7. 11. 2011 6:47

Vyhrocenou situaci ve Šluknovském výběžku, kde vzrostlo napětí mezi Romy a většinovou populací, mohou využít extremisté k šíření nepokojů a protiromských nálad i do dalších částí republiky. Mezi rizikové lokality patří podle ministerstva vnitra Ostravsko, Mostecko, Teplicko a Chomutovsko. Uvedl to v pondělí deník Právo na základě aktuální analýzy ministerstva vnitra, kterou má k dispozici. List ale píše, že na Šluknovsku se podle uvedeného materiálu situace již stabilizuje.

Vnitro varuje před šířením nepokojů ze Šluknovska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti Romům
Ve Šluknovském výběžku se zvýšila kriminalita, místní se necítí bezpečně a spojují tuto situaci s příchodem nových Romů do regionu. Aktivní protesty starousedlíků v srpnu vyprovokovala potyčka, kdy asi 20 Romů údajně napadlo mnohem menší skupinku místních cestou z diskotéky v Rumburku. Od té doby obyvatelé v této oblasti pravidelně protestovali. Jejich nespokojenosti podle policie ke svému zviditelnění využívají i extremistická hnutí. Na situaci pomáhají dohlížet policejní posily.

Policisté by měli lépe pochopit problémy místních

Vnitro podle listu v analýze zdůrazňuje, že úřady se v souvislosti se Šluknovskem potýkají spíše se sociálními problémy, proto prý je nutné, aby aktivněji jednaly samosprávy i nevládní organizace. Velmi nešťastnou roli v rozdmýchávání nepokojů hrál podle analýzy svolavatel šluknovských shromáždění Lukáš Kohout. Stal se prý "miláčkem davu" a demonstranti ho pak nekriticky idealizují.

Autoři citovaného materiálu jako preventivní opatření, která by měla situaci v oblasti zklidnit, navrhují proškolení místních policistů tak, aby lépe porozuměli problémům místních. Vnitro také nabízí samosprávám pomoc při sestavování obecně závazných vyhlášek, které se týkají veřejného pořádku.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

13:11 Petr Fiala se vysmál ČSSD. Odchod z vlády? To už jsme slyšeli. A padl návrh zrušit přímou volbu prezidenta

Hosty nedělní Partie FTV Prima byli místopředseda ČSSD Roman Onderka a předseda opoziční ODS Petr Fi…