Vojtěch Filip pálí ostrými: Zlý úmysl ČSSD! Podstrčili to tam

19.05.2018 13:57

Předseda KSČM, se důrazně hlásí o slovo. Pokud si stávající premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) myslel, že se dohodne jen s ČSSD a s komunisty už to nebude tak složité, pravděpodobně se přepočítal. Šéf komunistů v sobotní MF Dnes položil Babišovi na stůl ultimátum. A pálil do ČSSD.

Vojtěch Filip pálí ostrými: Zlý úmysl ČSSD! Podstrčili to tam
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip

Šéf komunistů Vojtěch Filip dlouho opakuje, že bylo chybou jednat o vládě jen ve dvou – mezi hnutím ANO a ČSSD.  Komunisté měli podle Filipa být u toho, pokud mají menšinovou vládu tolerovat. Kdyby KSČM od počátku seděla u stolu, důsledně by bránila nápadům na posilování vojenských zahraničních misí.

„Osobně v tom vidím zlý úmysl od některých sociálních demokratů, kteří té dohodě nepřejí. Tu klauzuli tam podstrčili. Takže v podstatě jen zvyšují nároky, které už ale dříve nebyly předmětem jednání,“ prohlásil Filip. Komunisté jsou prý opravdu naštvaní. Pokud v této věci hnutí ANO a ČSSD neustoupí, mají si prý podporu pro vládu hledat u někoho jiného. Poslanci KSČM mají zkrátka za to, že mají co mluvit do fungování kabinetu, pokud jej mají podporovat. A to i v otázce složení vlády. Prý se může stát, že pro některého z ministrů komunisté odmítnou zvednout ruku. O kom je řeč, vyložil Filip o chvíli později.

ČSSD se prý bude muset vyrovnat i s kritickým postojem prezidenta republiky. Miloš Zeman dal opakovaně najevo, že kandidát sociální demokracie na ministra zahraničí Miroslav Poche je pro něj nepřijatelný. Do europoslance za ČSSD si rýpl i Filip.

„Myslím si, že je hlavně problém Jana Hamáčka, jestli chce přinést jméno člověka z ČSSD, se kterým zásadním způsobem nesouhlasí prezident. A já se nedivím, protože jeho výroky (Miroslava Pocheho) a hlasování v Evropském parlamentu svědčí o tom, že zapomněl, že je poslancem za Česko. Podívejte se třeba na jeho hlasování o kvótách v Evropském parlamentu. Vždyť on hlasuje zcela opačně než ČSSD v českém parlamentu. Jestli se tam tím chce dělat hodným a tady ČSSD bude říkat, my jsme zásadně proti kvótám, tak si ale musí uvědomit, že lidé umí číst. A nejen v českém jazyce,“ uvedl Filip.

Členové ostatních politických stran by si zase měli uvědomit, že komunisté jsou standardní politickou stranou, která se chce podílet na politice v zemi. Kontrolovat polostátní či státní firmy a tak podobně. „My chceme, aby skončila v České republice nepolitická politika, která zničila rozhodování v tomto státě. Musí se vrátit normální politický systém, což znamená svobodnou soutěž politických stran. A já chci, aby všechny politické strany měly právo nominovat a kontrolovat,“ zaznělo z úst Vojtěcha Filipa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …