Volby: Babiš a SPD jsou silnější, než se zdá. Ale někdo to podělal

7.10.2020 9:47 dop.

Jak je známo, volby nerozhodují jen ti, kdo k volbám přijdou, ale také ti, kdo k nim nepřijdou. Právě na ně se zaměřil statistik a demograf Michal Škop. „Mnozí voliči Babiše, ČSSD nebo KSČM z 2017 k těmto krajským volbám prostě nepřišli,“ říká vystudovaný matematik, problém tedy není ani tak v tom, že by voliči od ANO a dalších vládních stran odešli, ale k volbám se jim zřejmě nechtělo. A objevila se i další zjištění, volby v krajích zajímaly například mnohem více voliče Jiřího Drahoše než prezidenta Zemana. A kdo má nejdisciplinovanější voliče? Vypadá to na ODS a lidovce.

Volby: Babiš a SPD jsou silnější, než se zdá. Ale někdo to podělal
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Volební lístky do krajských voleb v Ústeckém kraji

Statistikova analýza je založena na modelu ekologické inference a porovnává tyto volby s předchozími. Autor sám varuje, že vzhledem k tomu, že se jedná o statistický model, výsledky jsou přibližné.

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12978 lidí
Shrnutí analýzy sám přiložil na Facebooku. Jeho závěr je jednoduchý: Voliči ODS a KDU-ČSL z roku 2017 přišli skoro všichni, většina voličů ANO a SPD naopak ke krajským volbám nešla. Jako příklad dává Škop Jihočeský kraj. „Zde v parlamentních volbách 2017 ANO dostalo přes 90 000 hlasů a ODS necelých 40 000 hlasů. V současných krajských volbách 2020 obě strany dostaly zhruba 35 000 hlasů, uvádí statistik a přidává další zajímavou informaci: „Obě strany si udržely zhruba 15 000–20 000 svých voličů z 2017 a zbytek hlasů získaly od ostatních stran (ODS např. od TOP 09, ANO od KSČM, atd.) a od lidí, co v 2017 nevolili.“ Od obou stran dle modelu odešlo 10 tisíc lidí.

Co však o volebním výsledku rozhodlo, byli dle Škopa nevoliči. Z těch, kdo v parlamentních volbách hodili hlas ODS, v krajských volbách v Jihočeském kraji nepřišlo přibližně taktéž 10 tisíc. U hnutí ANO krajské volby nezajímaly 50–60 tisíc jeho voličů.

Statistik zpracoval souhrn, kolik voličů stran z roku 2017 přišlo ke krajským volbám:

ANO 40 %
ODS 80 %
Piráti 60 %
SPD 35 %
KSČM 50 %
ČSSD 45 %
KDU-ČSL 80 %
TOP 09 75 %
STAN 75 %

Jak je z tohoto modelu vidět, krajské volby ve většině nezajímají voliče SPD a u vládních stran (včetně vládu tolerující KSČM) je zájem o krajské volby přinejlepším poloviční, ale spíše horší. Ani voliči Pirátů nejsou dle modelu na krajské volby žhaví, vzhledem k tomu, že je 40 % vynechalo. Naopak voliči ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STANu byli v těchto volbách buď velmi disciplinovaní, nebo velmi namotivovaní.

Kromě parlamentních voleb srovnával Škop i s prezidentskými volbami. Není asi překvapivé, že voliči Miloše Zemana ve volbách většinou vybírali ANO, ČSSD nebo KSČM. Nicméně, k volbám jich prý přišlo pouze 40 %. Drahošovci brali krajské volby mnohem vážněji a dle modelu jich dorazilo 70 %. Statistik zpracoval i sympatie podle prvního kola prezidentského klání:

Drahoš ODS, Piráti, STAN
Fischer KDU-ČSL
Hilšer Piráti, nevoliči v krajských volbách
Horáček Piráti, ODS, nevoliči
Zeman nevoliči, ANO, ČSSD

Pokud jde o srovnání současných a předcházejících krajských voleb, dle Škopa voliči ČSSD a KSČM, kteří nezůstali stranám věrni, volili buď hnutí ANO, nebo zůstali doma. „Někde se to projevilo více (např. Jihomoravský nebo Moravskoslezský kraj) a někde méně (např. Pardubický nebo Vysočina),“ dodává.

Závěr? „Krajské volby nejvíce ovlivnilo to, kteří lidé přišli volit. Přesuny mezi stranami jsou některé už znatelné (ale hlavně mezi 2016 a 2020, už méně 2017 a 2020), ale dopad na příští parlamentní volby 2021 tam zatím není nijak velký. Mnozí voliči Babiše, ČSSD nebo KSČM z 2017 k těmto krajským volbám prostě nepřišli. A ani SPD na tom není nijak špatně,“ říká statistik a demograf Michal Škop.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…