Volby v Doněcké republice podle separatistů vyhrál Zacharčenko

02.11.2014 20:51

V dnešních separatistických volbách v samozvané Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny podle odhadů zvítězil Alexandr Zacharčenko, dosud označovaný za premiéra. Po volbách by se měl stát "prezidentem". V hlasování, které neuznává Kyjev ani západní země, získal Zacharčenko přes 81 procent hlasů, oznámil předseda ústřední volební komise v Doněcku Roman Ljagin.

Volby v Doněcké republice podle separatistů vyhrál Zacharčenko
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

Volební účast se sice zdá být velmi vysoká, ale Kyjev volby neuznává a ukrajinský prezident Petro Porošenko je dnes označil za frašku pod hlavněmi samopalů. Moskva naopak volby podporuje. Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že zahájila vyšetřování, protože by mohlo jít o pokus o převrat. Hlasování se odehrálo v relativním klidu, i když před otevřením volebních místností v regionu duněly výbuchy dělostřeleckých granátů.

Podle Porošenka jsou volby fraškou

Lidé stáli v mrazivých teplotách před volebními místnostmi na Donbasu fronty. "Jsme občané Doněcku a nechceme žít pod kyjevskou vládou, která se k nám otočila zády," řekl agentuře Reuters osmapadesátiletý Sergej Kovalenko, který přišel odevzdat svůj hlas.

Prezident Porošenko dnes ale potvrdil, že separatistické volby považuje za nelegitimní a vyzval také Rusko, aby jejich výsledky neuznalo. Podle Porošenka jsou volby "fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů". Jde podle něj o porušení dohod z Minsku, na jejichž základě od začátku září trvá velmi křehké příměří mezi povstalci a Kyjevem. "Spoléhám na to, že Rusko takzvané volby neuzná, protože jsou jasným porušením minského protokolu z 5. září, který podepsal i zástupce Ruska," prohlásil Porošenko.

Volby v obsazené části Luhanské a Doněcké oblasti uspořádali separatisté týden po ukrajinských parlamentních volbách, které naopak bojkotovali. Jako nelegitimní dnešní hlasování označila OSN, Spojené státy, Francie či Německo, podle nichž jde o jasné porušení mírové dohody z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září.

Ukrajinská tajná služba dnes oznámila, že v souvislosti s hlasováním zahájila vyšetřování

Dnes bylo na Ukrajině otevřeno na 400 volebních místností, které bedlivě hlídají ozbrojení povstalci. Podle agentury DPA se ale na několika místech lidé kvůli bojům mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty k urnám nedostali. Vedení Luhanské lidové republiky oznámilo, že tam, kde lidé z různých důvodů volit nemohli nebo tam, kde došlo k jakýmkoli zádrhelům, se volby prodlouží o dvě hodiny. Lidé tedy budou moci odevzdávat hlasy až do 22:00 místního času (20:00 SEČ).

Ukrajinská tajná služba dnes oznámila, že v souvislosti s hlasováním zahájila vyšetřování. Podle ní by mohlo představovat porušení zákona, který zapovídá "aktivity směřující k násilné změně nebo svržení ústavního pořádku či převzetí vlády".

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko dnes rovněž odsoudil, že na východě Ukrajiny podle něj operují ruské jednotky s těžkými zbraněmi.

Kreml na straně separatistů

Několik hodin před hlasováním se v oblasti odehrálo jedno z nejhorších dělostřeleckých ostřelování za poslední týdny. Povstalci tvrdí, že děla bylo slyšet na severu Doněcka i během hlasování. Ukrajinská armáda uvedla, že během posledních 24 hodin v regionu padli tři její vojáci, z toho dva při explozi na kontrolním stanovišti u přístavu Mariupol, který kontroluje Kyjev.

Průběh voleb komplikují také spory mezi jednotlivými vzbouřeneckými skupinami a hlavně velké přesuny obyvatelstva způsobené válkou. Kvůli tomu se přesně neví, kolik lidí je oprávněno volit a kde se nyní nacházejí. Volby v Donbasu podle agentury AP také bojkotují mezinárodní pozorovatelé. Na místo dorazilo jen několik desítek zástupců Ruska, nejrůznějších separatistických regionů Evropy či okrajových evropských politických stran.

Kreml tvrdí, že dnešní volby v oblastech obsazených separatisty potvrdí legitimitu povstaleckých správních struktur, a posílí tak postavení rebelů v příštích jednáních s Kyjevem. Hlasování podle všeho posílí pozici současných povstaleckých lídrů - samozvaného doněckého premiéra Alexandra Zacharčenka a šéfa samozvané Luhanské lidové republiky Igora Plotnického.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boris Šťastný: Co nejrychleji naočkovat co nejvíce lidí. Ale vázne to. Na nedostatku vakcín a neschopnosti EU ji zajistit!

22:50 Boris Šťastný: Co nejrychleji naočkovat co nejvíce lidí. Ale vázne to. Na nedostatku vakcín a neschopnosti EU ji zajistit!

ROZHOVOR Očkování proti covidu musí být striktně dobrovolné, nikdo nesmí být diskriminován. Bonifika…