Volební lídři: K výzvám pro EU patří vztahy s USA, Ruskem a Čínou

18.05.2019 17:05

Vztahy s USA, Ruskem a Čínou patří podle řady českých eurovolebních lídrů mezi hlavní zahraničněpolitické výzvy pro Evropskou unii v nadcházejícím období. Vyplynulo to z jejich vyjádření v anketě ČTK. Mnozí z nich kladli důraz také na nutnost úspěšně čelit bezpečnostním hrozbám,

Volební lídři: K výzvám pro EU patří vztahy s USA, Ruskem a Čínou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Telička

Dita Charanzová (ANO) označila za nutnou stabilizaci sousedství EU, ať už se jedná o Sýrii, Libyi anebo východní Ukrajinu. Poukázala také na vztahy s USA a na vliv Číny. Podle Marcela Kolaji (Piráti) bude úkolem EU nepodlehnout snahám omezovat svobodu, šmírovat občany a demontovat demokracii jako v Číně, a nestát se oligarchickým svazkem autoritářských policejních států.

Kateřina Konečná (KSČM) chce učinit EU skutečně nezávislou na zájmech jiných zemí a zajistit její bezpečné vnější hranice. Pavel Poc (ČSSD) za největší zahraničněpolitickou výzvu pokládá nalezení vyváženého vztahu s USA, Ruskem a Čínou. Podle Pavla Svobody (KDU-ČSL) k výzvám patří digitální kolonizace Evropy ze strany Číny, migrační tlaky a ruská dezinformační válka.

EU by podle Jaromíra Štětiny (ESO) neměla dovolit, aby ji Rusko rozložilo „Než jsme uvěřili, že Ruská federace je skutečně na jiné straně barikády, máme tu válku na Ukrajině, ovlivňování voleb, brexit, trollí továrny,“ uvedl. Unie podle Jiřího Pospíšila (STAN a TOP 09) musí řešit současné bezpečnostní hrozby, tedy migrační krizi, teroristické hrozby a snahy Ruska zasahovat destrukčně do vývoje v Evropě.

Pavel Telička (Hlas) k výzvám zařadil vztahy s Ruskem a situaci v Íránu a na Blízkém východě. „Výzvou však především je efektivnější a odvážnější společná zahraniční a bezpečnostní politika,“ uvedl. K tomu Jan Zahradil (ODS) namítl, že EU nemá zahraniční politiku, tu mají jednotlivé státy. Podle něj je třeba dokončit rozjednané obchodní dohody a začít znovu vyjednávat s USA.

Ivan David (SPD) za největší výzvu označil demokratickou přeměnu současné EU do podoby spolupracujících národních států. Zásadní výzvou je zastavení expanze islámu, který ohrožuje demokracii, dodal. Vít Jedlička (Svobodní + Radostné Česko) uvedl, že Francie a Německo chtějí společnou zahraniční politiku a armádu EU. Konsensuální rozhodování ve věcech zahraniční politiky v EU již padlo, míní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…