Volební potenciál ČT: Praha zůstává osamělým pravicovým ostrovem

14.10.2013 20:59

V Praze by volby do sněmovny vyhrála TOP 09 se ziskem 31 procent hlasů. Vyplývá to z odhadu takzvaného volebního potenciálu, který pro Českou televizi (ČT) zpracovaly agentury Median a STEM/MARK. Podle tohoto průzkumu jde zatím o jediný kraj, ve kterém by nezvítězila ČSSD, která je favoritem voleb.

Volební potenciál ČT: Praha zůstává osamělým pravicovým ostrovem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled přes Vršovice na Pražský hrad
reklama

Sociální demokraté by skončili druzí, v hlavním městě by dostali 26 procent hlasů. Třetí by bylo ANO s 19,5 procenta, čtvrtá ODS se 17 procenty hlasů.

Komunisté v Praze mají podporu 10,5 procenta, Strana zelených pak o dvě procenta méně. Shodný volební potenciál - kolem osmi procent - v hlavním městě mají Česká pirátská strana, KDU-ČSL a Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Aktuální volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k ní připojili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Suma volebních potenciálů proto přesahuje 100 procent.

Je také třeba počítat se statistickou chybou od 1,5 procenta u stran s nejnižším potenciálem po 3,5 procenta u stran s potenciálem nejvyšším.

Na dotazy agentur v průzkumu v Praze odpovědělo 1042 lidí, z toho do výpočtu volebního potenciálu se promítly odpovědi 823 lidí. Průzkum se konal od 3. do 9. října.

ČT dosud zveřejnila volební potenciály v 11 krajích. Ve všech kromě Prahy by podle průzkumů mohla vyhrát ČSSD. V dalších dnech ČT zveřejní výsledky z Jihomoravského, Moravskoslezského a Středočeského kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

4:45 „Tvl. Fiala s tou kráskou z TOPky přišli do pivovaru a dali si birell! Šlechta v saku, musel jsem odejít!" Svědek o kampani SPOLU v Telči

ParlamentníListy.cz oslovil rodák z Telče, který byl podle svých slov účastníkem nedávné akce předse…