Volili jste Zemana? Kazíte život svým dětem, píše Laudát

04.04.2019 7:51

Pozdvižení na české politické scéně i pozornost v rakouských médiích vyvolal výrok českého prezidenta Miloše Zemana, který při úterním setkání s krajany ve Vídni prohlásil, že radnice rakouské metropole za bývalého starosty Michaela Häupla nedala místní českojazyčné Komenského škole ani šilink. Rakouský list Der Standard následně informoval, že tvrzení je nepravdivé. Česká velvyslankyně ve Vídni, která podle mluvčího Hradu informaci prezidentovi poskytla, označila kauzu za nedorozumění. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se přesto k Zemanovu výroku postavil kriticky, stejně jako část opozice.

Volili jste Zemana? Kazíte život svým dětem, píše Laudát
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

„Pane primátore Häuple, podal jsem vám ruku, dal jsem vám vysoké české vyznamenání a myslím si, že vašich 24 let v čele Vídně bylo tomuto městu velice prospěšných, nicméně musím konstatovat, že podle informací, které jsem dostal, Vídeň nedala škole Komenského ani šilink. Takže za to vám tleskat nebudu,“ prohlásil v úterý Zeman. Vyzval také exstarostu, aby financování školy doporučil svému nástupci Michaelu Ludwigovi.

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15823 lidí

Häupl byl vídeňským starostou od listopadu 1994 do loňského května a Zeman mu v roce 2017 udělil Řád bílého lva.

Der Standard se školy dotázal, zda je prezidentovo tvrzení správné. Odpověď podle listu zněla, že škola od radnice za Häupla finanční podporu dostala.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček následně na Twitteru napsal, že Zeman obdržel informace o financování školy od české velvyslankyně Ivany Červenkové. Ta celou kauzu kolem Zemanova výroku v rozhovoru s ČTK označila za nedorozumění a vytržení z kontextu. Zdůraznila, že prezidentovi před setkáním stručně sdělila, že škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím ale podle svých slov na mysli systémové a pravidelné příspěvky.

Červenková s odkazem na ředitele školského spolku Karla Hanzla uvedla, že škola jednou, za posledních 30 let v roce 2009, dostala od spolkové země Vídeň příspěvek ve výši jednoho milionu eur na opravu a rekonstrukci budovy, která slouží jako gymnázium.

Zeman si za svůj projev ke krajanům vysloužil od části české opozice kritiku. Představitelé ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN hovořili o smutném obrázku a o chybějící moudrosti.

Kriticky se vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který na Twitteru uvedl, že úkolem politiků je rozvíjet vztahy se sousedy, ne známkovat zahraniční politiky. „Komenského školu Vídeň podpořila částkou jeden milion eur (25,7 milionu korun), za to jí patří náš dík,“ uvedl šéf diplomacie.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Beru Zemanovy lži v Rakousku jako karmickou pomstu za to, že proti nám z Vídně operuje řada ruských zpravodajců. Ve Vídni je jedna z evropských centrál SVR – ruské externí civilní rozvědky, přičemž většinou to bývá tak, že ruští zpravodajci z ambasády v Praze působí proti Německu (takže je Němci nemají tak dokonale načtené, když trvale nesedí na jejich území), zatímco nemalá část ruských špionů z Vídně pracuje proti Česku, do kterého je to autem jen pár hodin s žádnou hraniční kontrolou. Vídeň je jedním z velmi mála evropských měst, z něhož operuje víc ruských zpravodajců, než z Prahy,“ uvedl zástupce lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda.

„V Číně to bude ještě horší: Zeman už zjevně není schopný důstojně vykonávat svůj mandát. Jeho návštěva Vídně se neobešla bez ostudy. Trapná mylná informace o „nefinancování“ české školy ve Vídni je jen dokladem nespolehlivosti, jakou se Zeman prezentuje nejen doma, ale i v zahraničí. A to bez ohledu na to, na koho to hodí. Čeští diplomaté, jak jsem je zažil, jsou profesionálové a nedovedu si představit, že by v případě jakékoli pochybnosti iniciovali projednání nepříjemné záležitosti. V několika případech jsem se stal „nosičem“ nastolení problému, který bylo dobré projednat, nebo na který bylo dobré upozornit, a velvyslanec si nemohl dovolit téma při diskuzi otevřít. Vždy jsme se domluvili na přesné dikci, vždy záležitost seděla a nikdy z toho trapas nebyl. A když jsem se vydal na vlastní mentální vandr, vždy to bylo vedeno snahou oživit diskuzi, přejít od formálních poklon k věcné diskuzi, nebo se něco dovědět z jejich „domácí“ kuchyně, o čem se běžně nemluví. Potom jsem ale mluvil striktně za sebe, nebo za svoji politickou stranu. Pořád si myslím, že jsem nikdy nenadělal tolik ostudy, kolik Zeman na jedné cestě,“ podotkl exposlanec za TOP 09 František Laudát.

„Ti, kteří volili Zemana a ještě ho po tom všem podporují – položte si otázku, proč posíláte do světa člověka, který nedělá ostudu jen sobě a vám, ale hlavně vašim dětem. A nemyslete si, že se na to zapomene. A možná vaše děti na Zemanovu stopu narazí dříve, než byste čekali a tam, kde byste to nečekali. Bohužel,“ dodal.

Zeman je v Rakousku na třídenní návštěvě, která skončí ve čtvrtek. Dnes se mimo jiné setkal se svým rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

7:35 Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta n…