Volím Zemana, protože je čitelný a už něco dokázal, říká kyjovský starosta

29.10.2012 14:51

ROZHOVOR Mgr. František Lukl, MPA, starosta města Kyjov, má v komunální politice dlouholeté zkušenosti. Již v letech 2003 až 2005 byl vystudovaný právník vedoucím odboru kanceláře starosty s kompletní právní agendou města Kyjova. V roce 2005 se on sám stal starostou Kyjova a tuto funkci zastává dodnes. Zároveň je předsedou Legislativní komise Svazu měst a obcí ČR, členem Předsednictva Svazu měst a obcí ČR a od roku 2011 i jedním z jeho místopředsedů. Proto se také v rozhovoru kladl důraz na lokální problémy jihomoravského města. K celostátní politice jsme ale zabrousili též…

Volím Zemana, protože je čitelný a už něco dokázal, říká kyjovský starosta
Foto: Kyjov
Popisek: Mgr. František Lukl, MPA, starosta města Kyjov
reklama

Mohl byste blíže představit projekt rozšíření Centra služeb pro seniory?

Stavba centra služeb pro seniory byla zahájena v srpnu tohoto roku. Za 15 měsíců vznikne pobytové zařízení v hodnotě 80 milionů Kč, které zvýší dosavadní kapacitu o 60 lůžek, tento projekt je z většiny spolufinancován ze zdrojů EU. Stávající kapacita centra se tak zdvojnásobí. Zřizovatel – Jihomoravský kraj  - tak pružně zareagoval na poptávku seniorů po umístění v tomto typu zařízení. V současné době je evidováno okolo sta žádostí. Noví obyvatelé centra by se měli stěhovat příští rok na Vánoce.

Rozhodli jste založit dvě nové organizace, technické služby a firmu, která bude spravovat městské lesy. Proč?

Důvodem pro zřízení nových obchodních společností Lesy města Kyjova s. r. o. a Technické služby s. r. o. je snaha zefektivnit tyto činnosti. Technické služby budou nově organizovat práci i pro nezaměstnané v režimu veřejné služby a lépe zkoordinují dělnické profese dnes zařazené ve struktuře městského úřadu. Na výkon komunální činnosti tak budeme mít přímý vliv, dohled a kontrolu. Úspory počítáme ve výši 20 % dnes vynaložených nákladů na základě smluvních vztahů s externími dodavateli. 1. října převezmeme od externích nájemců zprávu našich lesů. Tu bude nově zajišťovat ředitel společnosti, který bude spravovat jednotlivé těžební a pěstební aktivity v lesích.

V březnu jste oznámili záměr podpory třídění biologicky rozložitelného odpadu. Každá rodina měla dostat zdarma jednu popelnici, na sídlištích mají být kontejnery. Už jste plán zrealizovali a co vás k němu vlastně vedlo?

Realizace projektu biologického třídění odpadu se naplno rozběhne na sklonku tohoto roku. Cílem je snížit objem směsného komunálního odpadu a tím snížit objem odpadu ukládaného na skládku. Dojde tak nejenom ke snížení nákladů s likvidací odpadu, které obce mají, ale také k výrobě kvalitního kompostu, který mohou občané bezplatně využít pro své potřeby.

Jak vnímáte přímou volbu prezidenta? Máte svého favorita?

Zavedení přímé volby prezidenta vítám. Jsem rád, že konečně skončí politické pletichy, které jsme mohli v minulosti vnímat. Je to nedůstojné a hanebné. Sám jsem příznivcem většího podílu přímé demokracie v naší politice. Mým favoritem je člověk, který v minulosti již něco dokázal, je čitelný, prošel různými pozicemi a v žádné jsem nezaznamenal jeho selhání. Tím člověkem je Miloš Zeman.

Podezření z korupce u přidělování dotací z fondů EU dostihla první české hejtmanství. Domníváte se, že by si policie měla posvítit i na další české kraje včetně Jihomoravského?

Všechna hejtmanství v ČR by měla projít důsledným auditem souvisejícím s přidělováním dotací z fondu EU. Nejde o to hledat za každou cenu chyby, pořádat hon na čarodějnice, ale jenom negativní kontrolní závěr může skoncovat s pochybnostmi, které se přidělováním dotací z EU na hejtmanstvích objevují. Představitelé krajů si tyto problémy způsobili sami, ať už úmyslně nebo z nedbalosti, a to tím, že regionální rady byly sestaveny politicky, bez zástupců obecní samosprávy, tedy bez jakékoliv externí kontroly.

Co byste rád ještě stihl do konce volebního období, jaký je Váš největší cíl?

Do konce volebního období bych rád připravil tolik diskutovanou zónu pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Bukovanská, nechal zrekonstruovat obřadní síň a páteřní místní komunikaci ve městě jako je ulice Pod Kohoutkem a Palackého třída a nechal zrealizovat cyklostezku z centra do místní části Bohuslavice.

Slyšel jste již někdy o serveru www.parlamentnilisty.cz a co říkáte na jeho služby?

Jedním ze zdrojů informací, které jsou zaručené, věcné a hodnotné je právě server parlamentnilisty.cz. Přeji všem redaktorům hodně energie do jejich nezastupitelné práce. Těším se na další spolupráci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…