Volit prezidenta není stejné jako rozhodovat o EU. Na lidech by měla být rozhodnutí na krajské úrovni, uvedl Polčák

24.03.2019 16:58

Právník, europoslanec a opětovný kandidát do Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN), který v Evropském parlamentu působí ve výboru pro regionální rozvoj a u nás jako předseda sdružení místních samospráv, byl nedělním hostem v internetové televizi XTV. V rozhovoru s Janou Bobošíkovou hovořil například o přímé volbě prezidenta, výhodách členství v EU nebo brexitu.

Volit prezidenta není stejné jako rozhodovat o EU. Na lidech by měla být rozhodnutí na krajské úrovni, uvedl Polčák
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stanislav Polčák

Polčák, který je lídrem hnutí STAN ve volbách do Evropského parlamentu, v úvodu promluvil o čitelnosti své politické strany. „Pevně věřím, že je douhodobě čitelná. A jsem přesvědčen, že máme na víc. Jsme hnutí, které vyrůstá zezdola a má základní cíl: Být hrází proti centralistickým tendencím,“ řekl jasně s tím, že hnutí STAN je orientované na politický střed.

„Věříme v prozápadní směřování. To je pro nás klíčové, podporujeme NATO a EU. Věříme ve svobodnou odpovědnost každého občana, která je primární,“ poznamenal europoslanec a doplnil, že veřejná moc by měla být organizována tak, jak je nejlépe schopna věci řešit, tedy obec, kraj, stát, popřípadě Evropská unie.

V roce 2011 velmi silně hnutí STAN prosazovalo přímou volbu prezidenta. Podle Jana Farského (STAN) však nenaplnila očekávání a ukázaly se negativní stránky. Přesto nyní Polčák připomíná, že je stále zastáncem přímé volby prezidenta. „Rozhodnutí jako takové bylo dobré. Dříve se na záchodcích na Pražském hradě dojednávaly různé dohody, a to bylo nedůstojné,“ připomněl europoslanec, podle kterého má přímá volba smysl.

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11247 lidí
Druhá věc je podle něj ta, jak jsou zde nastaveny ústavně pravomoci mezi jednotlivými ústavními aktéry. „Tam si myslím, že byla chyba tehdejšího Parlamentu, že pravomoci nebyly více vyvážené,“ míní Polčák.

„Přímo volenému prezidentu by slušela vyšší míra odpovědnosti a i vyšší míra pravomoci,“ je přesvědčen Polčák, podle kterého je to dlouhodobě udržitelné a jednoduché řešení. „Jenže to učiněno nebylo a nyní je tu určitý triptych, kdy se hlava státu dělí o ty pravomoci ne zcela jednoduchým systémem s Parlamentem a vládou,“ podotkl Polčák a zmínil, že omezen je i pravomocemi soudní moci. „Tyto limity měly být nastaveny trochu lépe,“ soudí.

Sám prý tenkrát prosazoval zvýšení pravomocí prezidenta svými návrhy a udělalo se to bohužel jen v několika málo ohledech. „Naopak dokonce některé pravomoci byly ještě sníženy,“ upřesnil. „Situace nám po letech dává za pravdu, že se to vyváženější ústavní řešení mělo hledat i za cenu toho, že by tehdy ta přímá volba prezidenta neprošla a odložila se o jedno volební období,“ říká Polčák.

Poté se pozornost zaměřila na brexit. V tuto chvíli to vypadá, že bude odložen, což je podle Polčáka rozhodně pozitivnější řešení, než kdyby došlo k tvrdému brexitu. „Nadále se bude hledat dohoda zejména na britské straně. Kdyby došlo ke tvrdému brexitu, tak to nepochybně poškodí českou ekonomiku, české podnikatele, firmy, které vyvážejí do zahraničí, i zaměstnance,“ odpověděl víceznačně s tím, že jde o žádost britské vlády, kdežto Evropa byla připravena dohodu dotáhnout do konce.

Britská veřejnost a zejména britská politická scéna potřebuje více času a on by ho prý Britům dal a byl vstřícnější. „Poskytl bych Britům libovolně dlouhý prostor, jak by si řekli,“ řekl s tím, že případně novou dohodu by měl ale dělat nový premiér. „Současná premiérka už žádnou jinou dohodu není schopna vyjednat a ani nevyjednává,“ míní.

Následně se přesunuli k samotné EU, toho, co se na nás nyní valí z Bruselu, je prý ve srovnání s předchozím obdobím pouze třetina předpisů. „Došlo k zásadní redukci právních norem, které Evropa předkládá, a byly to ty, které byly nezbytné,“ řekl s tím, že sám je velmi zdrženlivý k přijímání nových předpisů.

Na otázku, jestli se s politikou a zájmy a návrhy unijních elit občané jednotlivých zemí sžívají lépe, eurposlanec odvětil, že Evropa by měla získat čas na to, aby se občanské společnosti s jejími rozhodnutími více sžily. „Zatím se nesžívají, jsme pořád v situaci, kdy jsou v Evropě státy šedesát let a jiné deset let, spojit toto dohromady vyžaduje time out a občané na toto sžití potřebují čas,“ uvedl.

„Elity by také měly více vysvětlovat své záměry, ale souhlasím s tvrzením, že to stále nedělají. Je to ale také záměr mnoha médií. V České republice je evropská politika prioritou xtého řádu,“ dodal Polčák.

  • Celý rozhovor ZDE

Je toho názoru, že v Česku by k czexitu rozhodně dojít nemělo. Česko by mělo mít prý prozápadní směřování, což pro naši budoucnost považuje za klíčové. „Z hlediska STAN je pro naše děti a budoucnost klíčové působení ČR v EU. O věcech národní bezpečnosti a významu se lidovým referendem hlasovat nemá,“ uvedl.

Je prý rozdíl ve volbě prezidenta a rozhodnutích o EU. „O tom, jestli přejdete na červenou, taky nenecháte rozhodovat někoho jiného. Na lidech by měla být rozhodnutí na krajské úrovni,“ dodal s tím, že se bojí hlavně škod, které mohou vzniknout ovlivněním občanů. „Pokud by mělo dojít k referendu, občané by měli znát všechny podmínky vystoupení,“ řekl svůj názor europoslanec Polčák.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demokracie dostává na frak. Jaroslav Bašta o tom, jak se vyrábějí kauzy pár dní před volbami, aby se nestihlo reagovat

7:14 Demokracie dostává na frak. Jaroslav Bašta o tom, jak se vyrábějí kauzy pár dní před volbami, aby se nestihlo reagovat

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se věnoval v komentáři pro Prvnízprávy.cz rak…