Vondra: Nechutné, jak Babiš uplácí důchodce. Problém v celé EU

03.09.2020 8:06

Koaliční vláda ANO a ČSSD v čele s Andrejem Babišem (ANO) je odhodlána vyplatit tzv. rouškovné, neboli jednorázový příspěvek seniorům ve výši 5 tisíc korun. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se neudržel...

Vondra: Nechutné, jak Babiš uplácí důchodce. Problém v celé EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Andrej Babiš (ANO) ve svém nedělním „Čau lidi“ zdůraznil, že je odhodlán vyplatit důchodcům jednorázový příspěvek ve výši pět tisíc korun. Koaliční vláda ANO a ČSSD to vysvětlovala hned několika způsoby. Napřed jako rouškovné, tedy kompenzaci za stres, kterým senioři prochází v časech koronaviru.

Poté ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že roste inflace, zboží zdražuje a důchodci si tedy zaslouží dostat přidáno. Vedle toho vysvětlovala, že si i v časech, kdy ekonomika strádá, senioři zaslouží důstojné důchody a ona je odhodlána pro to udělat maximum.

Státní kasu tento jednorázový příspěvek vyjde na 15 miliard korun.

A europoslanec ODS Alexandr Vondra už se neudržel. Konstatoval, že vláda uplácí voliče a činí tak nechutným způsobem. A Babiš bohužel není jediným politikem, který provádí takové nechutnosti. Vondra poznamenal, že stejně nesmyslně jednají i Němci nebo Francouzi, kteří tvrdí, že když se mohla astronomicky zadlužit Itálie, oni mohou taky.

„Tohle otevřené uplácení voličů před volbami je nechutné. Šeredně se nám vymstí. Babiš tvrdí, že máme nižší zadlužení než Německo, a proto si to rozhazování můžeme dovolit. Není to pravda. Ale ta argumentace zapadá do dnes módního trendu v celé Evropě. Byl jsem před pár dny na skok v Německu a mluvil s tamními přáteli. Říkali, že i tam se rozhazování peněz vysvětluje, že Němci mají menší zadlužení než Francouzi, tak si mohou pustit žilou. Francouzi zas své utrácení obhajují tím, že Italové dluží ještě víc. Pamatují si, jak bývalo vzorem pro následování spořivé a fiskálně odpovědné Německo. Na tomto imperativu stojí i základy eurozóny a evropské prosperity. Teď se to úplně otočilo. Červencový souhlas EU se zadlužením skrze dluhopisový program a velkou půjčku ve výši tři čtvrtiny bilionu eur spustil lavinu. Měřítkem a etalonem už není šetrné Německo, ale rozhazovačná Itálie. Takže všichni vzhůru do dluhové pasti. Zásadně to otřese důvěrou. Cesta z krize ven bude těžká...“ varoval Vondra.

Alexandr Vondra udeřil na Babišovu vládu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …