Vondra a Milion chvilek. Po odmítnuté účasti na demonstraci je tu nová přestřelka

22. 2. 2020 8:25

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se před pár dny pustil do kritiky spolku Milion chvilek kvůli chystané demonstraci pod heslem „Nechceme jít cestou Maďarska a Polska!“ Podle politika tím spolek činí první vážný přešlap. Vysvětluje dvě odlišné roviny problému, který s sebou zmíněné heslo nese. Spolek pak Vondru ve své reakci pozval k dialogu, aby si vše vyjasnili, a on jim dal „přátelskou radu“.

Vondra a Milion chvilek. Po odmítnuté účasti na demonstraci je tu nová přestřelka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Chvilkaři podle Vondry udělali první vážnou chybu. „Až dosud měli mé sympatie. Správně se vymezovali proti Babišově gigantickému konfliktu zájmů, oligarchizaci politiky u nás a Zemanovu tažení na Východ. A také se snažili úzkostlivě pohybovat v rámci konsensu demokratických sil tady doma. Útokem proti Visegrádu konsensus opouštějí,“ zmínil Vondra. 

„Vidím pět důvodů, proč je hloupé útočit na Visegrád a srovnávat naši situaci s Polskem i Maďarskem. V časech nálepkování je některé věci potřeba rozebrat,“ uvedl ve svém komentáři začátkem tohoto týdne. Více jsme psali ZDE.

Anketa

Je v Polsku a Maďarsku ohrožena demokracie?

hlasovalo: 12410 lidí
Spolek Milion chvilek na jeho výtky reagoval pozváním k dialogu, za což Vondra poděkoval. Na sociální siti se k tématu opět vrátil, aby rozebral, co je ten největší problém u demonstrace pod heslem „Nechceme jít cestou Maďarska a Polska!“

Podle Vondry má problém dvě odlišné roviny: „První rovinou je fakt, že Milion chvilek dosud zastupoval nesmírně názorově širokou skupinu lidí. Pod jeho deštníkem se nacházeli jak pražští intelektuálové, tak třeba drobní živnostníci z malých vesnic. Bylo to vidět i na Letné. Někdo nesl vlajku EU, jiný transparent vymezující se proti eurodotacím jakožto jedné z ústředních motivací vstupu Andreje Babiše do politiky.“

Výběrem témat, v nichž fronta prochází napříč tábory babišovců a antibabišovců, je část nespokojených lidí vytlačována ven, míní Vondra. „Čím užší vymezení, tím menší zásah. Berte to ode mě jako přátelskou radu, ne jako kaceřování,“ doplnil.

Druhou rovinou je situace v Polsku a v Maďarsku. Podle Vondry je to dobré téma k diskusi, nejlépe ke dvěma, protože situace v obou zemích se liší. Připomíná, že jde o národy s odlišnou mentalitou, historickými traumaty i porevolučním vývojem. „Mám Poláky a Maďary rád, což neznamená, že souhlasím se vším, co dělají Kaczynski s Orbánem. Ale těžko mohu souhlasit s házením lidí, které si pamatuji z dob boje za svobodu, kdy stáli na stejné straně jako my, do jednoho pytle s člověkem, jako je náš premiér,“ podotýká europoslanec.

Zmíňuje, že aktivista Fidesz, dnes jeho kolega europoslanec za stejnou stranu, u něj v srpnu 1989 bydlel. Nebo měl bydlet, protože ho při demonstracích na Václavském náměstí zatkli a odsoudili. „Přijel se nám tehdy s kolegy omluvit za maďarský podíl na okupaci v roce 1968. Rozklikl jsem si rešerši a pozorně ji pročetl. Považuji za příhodné, že většinu zdrojů tvoří texty Petra Janyšky, jehož vyhraněné názory znám, jeho komentáře čtu pro rozšíření obzorů, ale nemůžu je považovat za nezávislou analýzu situace,“ poznamenává s tím, že je to nanejvýš shrnutí argumentů jedné strany.

„Rád se někdy setkám a probereme to osobně. Možná se neshodneme, ale to není konec světa, z toho se nestřílí. Aspoň u nás ne,“ uzavírá Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

19:59 Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

ParlamentníListy.cz získaly velmi naléhavou prosbu, která se týká domova se zvláštním režimem v Břev…