Vondra připravuje tendr na nové stíhačky. Možná požádá o pomoc NATO

12.11.2012 10:04

Český vzdušný prostor možná v budoucnu nebudou chránit švédské stroje, ale americké stíhačky. Vláda sice stále vyjednává se Švédy o dalším osudu gripenů, ale stále existuje možnost, že bude uspořádána veřejná soutěž o stíhačky chránící český vzdušný prostor. Tendr chystá ministr Vondra. O jeho organizaci by navíc mohl požádat přímo NATO, čímž by se vyhnul nařčení, že ušil zakázku na míru jedinému zájemci.

Vondra připravuje tendr na nové stíhačky. Možná požádá o pomoc NATO
Foto: acr.army.cr
Popisek: JAS-39 Gripen vzdušných sil ČR
reklama

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) připravuje tendr na pořízení nových stíhaček pro českou armádu. Pronájem švédských gripenů zanedlouho skončí a zatím se nezdá, že bude dojednáno prodloužení smlouvy o pronájmu strojů. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. Švédové by pak museli svou nabídku zopakovat v otevřeném souboji s Američany, kteří již před časem vyjádřili zájem o účast na tomto tendru.

Otevřený souboj

„Připravujeme se na vyhlášení výběrového řízení," prozradil ministr Vondra, který důrazně odmítl, že by informace o připravovaném tendru měla sloužit jen jako forma nátlaku na švédskou stranu, aby snížila cenu za stroje. Sami Švédové nechtějí přípravu tendru vůbec komentovat.

Američané jsou Česku připraveni nabídnout stoje F-16, se kterými do hry vstupovali již na počátku tisíciletí. Tehdy o tendru, z něhož nakonec odstoupili všichni zájemci mimo Švédů, rozhodovala vláda Miloše Zemana. Konkurenti si tehdy stěžovali nerovný přístup ke všem zúčastněným zájemcům. Je také třeba připomenout, že již tehdy prosazovali premiér Nečas a ministr Vondra uzavření dohody s USA.

Nabízí se také možnost, že ministr Vondra požádá o organizaci tendru NATO, což znamená, že by se organizace odehrávala mimo území Česka. U akviziční agentury NSPA, která tyto záležitosti pro NATO připravuje, lze předpokládat, že by neušila zakázku na míru jedinému uchazeči. Případní nespokojení účastníci také mají možnost dovolat se ke generálnímu tajemníkovi aliance. Platí však též, že Ministerstvo obrany ČR by si ponechalo v zakázce nějaký vliv, protože vítěz takovýchto aliančních tendrů se vybírá na základě požadavků zadavatele zakázky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…