Vozíčkářka znásilněná uprchlíky ve Švédsku: Zajímavé pokračování

13.10.2016 13:47

ParlamentníListy.cz předevčírem informovaly o mimořádně brutálním znásilnění švédské vozíčkářky skupinkou žadatelů o azyl, které se událo ve městě Visby na ostrově Gotland. Podezřelí byli ještě v den výslechu propuštěni a občané města se vzbouřili. Státní zástupce podle všeho čelil výhrůžkám.

Vozíčkářka znásilněná uprchlíky ve Švédsku: Zajímavé pokračování
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Novinářů je v současnosti plný tábor

Nejmenovaná žena se stala obětí čtyřhodinového skupinového znásilnění na začátku tohoto týdne, když požádala taxikáře, aby jí zastavil a ona si mohla odskočit na toaletu v blízkém azylovém centru. Taxikář ji však začal na toaletách obtěžovat a brzy se k němu přidalo několik přistěhovalců. Vše nakonec vyústilo v hromadné znásilnění, ze kterého prozatím úřady podezřívají šest pachatelů. Státní zástupce Mats Wihlborg je však pro nedostatek důkazů propustil na svobodu, čímž zavdal příčinu ke konání protestů.

Nejvíce je patrně rozčílil doběla argument, podle kterého se žena dostatečně nebránila, a jelikož migranti obvinění ze znásilnění odmítli, incident tak nemůže být podle švédských zákonů označen za znásilnění. O této otázce se ještě budou přít právníci oběti se soudy, ale už u toho podle aktuálních informací švédského serveru hd.se nebude státní zástupce Whilborg, protože byl případ přidělen jinému státnímu zástupci.

Anketa

Doporučujete Petru Pithartovi kandidovat na prezidenta?

5%
95%
hlasovalo: 5909 lidí

Švédský internetový server dále píše, že Whilborg i další jeho kolegové se stali po propuštění podezřelých terčem výhrůžek a někteří rozezlení obyvatelé města přišli protestovat přímo k jeho domu. „Byli jsme vystaveni poměrně závažnému tlaku, ale nechtěl bych to už dále komentovat,“ cituje server komentář Whilborga, jehož případ převzal státní zástupce Åke Olsson ze Stockholmu. „Občas se to stává a není na tom nic neobvyklého,“ vysvětluje Olsson.

Vyšetřování případu zatím stále probíhá a Olsson ještě netuší, kdy by mohlo být vše uzavřeno. „Nebude to však určitě v nejbližších dnech. Očekávám, že půjde spíš o několik dalších týdnů,“ říká Olsson. Výhrůžky adresované státním zástupcům nejsou podle profesora občanského práva Mårtena Schultze v současném Švédsku žádnou novinkou. „Tento neblahý trend bohužel v poslední době znatelně narůstá.“

Přesto je i pro Schultze nepříjemným překvapením, že v případě kauzy znásilněné vozíčkářky došlo vedle vyhrožování na sociálních sítích také přímo na osobní výhrůžky tváří v tvář. „To je skutečně neobvyklé a měli bychom něco takového brát velmi vážně. Jde nejenom o útok na konkrétního státního zástupce, ale o útok na samou podstatu našeho právního státu. Rozhodně souhlasím s názorem některých politiků, že by útoky na představitele soudního systému měly být trestány přísněji.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…