Vrabel se znovu potká s „oblíbeným“ soudcem. Odvolačka jeho případ vrátila

26.06.2023 17:32

MONITORING Pražský městský soud zrušil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi podmíněný trest za šíření poplašné zprávy. Odvolací senát vrátil případ k novému projednání, vyplynulo z údajů na justičním webu InfoSoud. Vrabel dostal v dubnu nepravomocný čtyřměsíční trest za to, že jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a o následném ruském útoku na ČR, byly podle prvoinstančního soudu schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Vrabel se znovu potká s „oblíbeným“ soudcem. Odvolačka jeho případ vrátila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protivládní demonstrace, kterou zorganizoval Ladislav Vrabel a spolek ČR na 1. místě na Václavském náměstí

Odvolací senát rozhodoval v kauze podle InfoSoudu minulý týden v neveřejném zasedání. „Rozhodnutí soudu I. stupně zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ uvedl web.

Vrabel podle státní zástupkyně Kataríny Kandové loni v listopadu ve videu, které na YouTube a Facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace podle ní rozhodně mohla vyvolat poplach u lidí, kteří ho na sociálních sítích sledují.

Vrabel obvinění u soudu odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. Vrabel také uváděl, že byly jeho výroky vytržené z kontextu. Tvrdil, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil v únoru konkurz na Vrabelův majetek. Už v lednu zrušil Vrabelovo oddlužení. Vrabel považuje soud za politický proces. Dluží 2,7 milionu korun. Za 17 měsíců oddlužení splatil 14 500 Kč, tedy 0,5 procenta z dlužné sumy. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala kromě kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády. Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí. Vrabelův advokát Radek Suchý už dřív uvedl, že Vrabel nikdy nepoužil pro sebe nic z peněz poslaných na demonstrace.

Soud uložil Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl letos v dubnu, a to kvůli Vrabelovým výrokům o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku, načež přijde ruský útok na Česko. Podle soudce Lukáše Svrčka jsou taková vyjádření schopná vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení.

„I demokracie má nějaké své ústavní limity,“ prohlásil tehdy Svrček s tím, že výroky o jaderných útocích tyto limity překročily. Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Státní zástupkyně si podle informací serveru Aktuálně.cz ponechala lhůtu pro případné odvolání, původně pro Vrabela navrhovala o dva měsíce delší podmíněný trest.

Vrabel všechna obvinění odmítl a své stíhání považuje za politickou snahu umlčet opozici. To však soudce Svrček odmítl. „Není tak známou osobou, aby jakákoli politická reprezentace měla potřebu ho pronásledovat,“ uvedl soudce.

Vrabelův advokát Radek Suchý tehdy verdikt soudu označil na svém facebooku jako trhlinu v právním státu. „Ladislav Vrabel byl dnes nepravomocně odsouzen za šíření poplašné zprávy. Právní stát dostal další trhlinu. Jednání skončilo v nepřítomnosti klienta mým konfliktem se soudcem,“ uvedl Suchý.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…