Vracíme se do středověku. Oni nám ti migranti vysvětlí, jak se má žít, tuší Jaroslav Bašta

14.05.2017 17:38

Podle exdiplomata Jaroslava Bašty se vracíme ke středověké totalitě. „Migranti nás poučí, jak žít,“ uvedl ve svém komentáři pro server PrvníZprávy.cz.

Vracíme se do středověku. Oni nám ti migranti vysvětlí, jak se má žít, tuší Jaroslav Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

„Nejspíše už od Velké francouzské revoluce na konci osmnáctého století žije západní civilizace v přesvědčení, že pokrok se nedá zastavit, a přes všechny překážky a nesnáze cestu ke světlým zítřkům neopouštíme,“ uvádí Bašta s tím, že tuto iluzi sdílely a sdílejí všechny režimy bez ohledu na jejich ideologii. 

A věnoval se i podstatě moderní demokracie, kterou podle něj představoval proces, v němž se práva a privilegia původně velmi malé vládnoucí skupiny postupně rozšířila na všechny prostřednictvím všeobecného hlasovacího práva. „Totéž se v jistém smyslu dá říci i o životním stylu, protože distribuce příjmů sledovala stejnou křivku jako předcházející distribuce moci. Na obou stranách železné opony bohatla společnost, nikoli jednotlivci. Na Západě to jasně vyjadřoval poměr mezd a hrubého domácího produktu (tzv. wage share), který až do konce sedmdesátých let nepřetržitě rostl,“ podotkl. 

Podle jeho slov pak bylo výsledkem vytvoření „evropského“ typu sociálního rozvrstvení společnosti s nepříliš významnou a nepočetnou vrstvou bohatých. Nejpočetnějším stavem však byla střední třída. „S tím kontrastovalo uspořádání států tzv. třetího světa, kde vždy existovala ekonomicky a mocensky nejvýznamnější vrstva boháčů, střední třída byla nepočetná a politicky nevýznamná. Více než dvě třetiny populace pak žily pod hranicí bídy,“ podotkl.

„Při této příležitosti je dobré připomenout, že ekonomická transformace v zemích střední a východní Evropy po roce 1990 jako jednu z podmínek přechodu k tržnímu hospodářství vyžadovala snížení životní úrovně většiny obyvatel (pověstné utahování opasků), což se naštěstí nepodařilo ve všech zemích bývalého východního bloku ve stejné míře,“ řekl Bašta s dodatkem, že málokdy v dějinách lidstva došlo za dobu života jedné generace k takovému nárůstu sociálních rozdílů.

V současnosti podle Bašty čelíme mnohovrstevnaté krizi. „V dobách před vynálezem jaderných zbraní existovala jednoduchá léčba všech příznaků a někdy i příčin – válka. Nejlépe světová,“ poznamenal se slovy, že ta by dnes představovala nepřijatelné riziko.

„Toto nebezpečí však nehrozí u války občanské či konfliktu, který bude mít některé její charakteristiky, jak vidíme třeba na Ukrajině. Z tohoto pohledu však představuje Evropa docela obtížný oříšek, protože uspořádání kontinentu po druhé světové válce a vznik Evropské unie úspěšně eliminoval většinu ohnisek a příčin možných válek (s výjimkou Balkánu). Demilitarizace států i společnosti funguje také jako preventivní opatření,“ poznamenal. 

Závěrem pak řekl, že existuje jediná reálná technická možnost, jak rozpoutat konflikt. „Prostě jeho budoucí účastníky dovést z oblastí, kde válka zůstala součástí kulturní výbavy společnosti. Po Brexitu ve všech zemích EU můžeme mladé lidi s vojenským výcvikem a bojovými zkušenostmi ze zahraničních misí (ostřílené vojáky) počítat pouze ve stovkách, maximálně v jednotkách tisíců. Posledních několik let přicházejí každoročně stovky tisíc mladých mužů ve vojenském věku, s vojenským výcvikem a minimálně desetitisíce z nich mají za sebou válečné zkušenosti. Z Afghánistánu, Iráku, Sýrie, ale také z Ukrajiny či afrických občanských válek. V tomto případě plně platí, že migrace je zbraň. Současná i budoucí,“ uzavřel se slovy, že možná migranti představují instruktory, kteří nás poučí, jak se dá v novém uspořádání světa žít.

Původní text ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…