Vražda, kterou to začalo, píše Jaroslav Kmenta. A dostal se až k Babišovi

13.05.2020 8:54

Investigativní novinář Jaroslav Kmenta, jenž píše pro magazín Reportér, důrazně varuje před přehlížením zločinů. Pokud nebude tato republiky měřit všem stejným metrem, zločin proroste státem jako rakovina a nelze vyloučit, že ho nakonec zahubí, protože lidé ztratí důvěru v demokratické instituce.

Vražda, kterou to začalo, píše Jaroslav Kmenta. A dostal se až k Babišovi
Foto: redakce
Popisek: Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta shlédl slovenský dokument 'Skutok' o vraždě policisty Róberta Remiáše z roku 1996, a ač 90. léta minulého století prožil jako novinář, po shlédnutí filmu má prý pocit, že střed Evropy tehdy připomínal spíše starý Sovětský sva,z než civilizovaný svět.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33538 lidí

Film mě utvrdil v tom, že jsme si – a tím myslím obě země, Česko i Slovensko – prožili peklo, aniž jsme si to tehdy vůbec připouštěli. Tenkrát jsme nájemné vraždy a skandální případy spojené s privatizací považovali skoro za běžnou součást porevolučních dějin. Dnes už to samozřejmě vidím jinak. Bylo to něco, co nelze za běžné a normální považovat ani teď, ani tehdy, ani do budoucna,“ napsal v komentáři pro server Seznam zprávy.

Policista Remiáš zemřel v autě, které explodovalo. Podle Kmenty dokument ukazuje souvislosti mezi státem, tajnými službami a podsvětím v 90. letech minulého století.

Kmenta má za to, že dokument dobře ukazuje zrod zločinu a jeho vývoj. Ukazuje, že páchání zla vede jen k dalšímu zlu, které je třeba zarazit.

„V tomto případě zločin plodí zločin. A že pokud ve státě nefunguje kvalitní demokratická a nezkorumpovatelná vláda a zavčas takový zločin nezastaví, ba naopak se stane jeho součástí, proroste zločin postupně celým systémem státu jako metastáze rakoviny a objeví se znovu klidně i po dvaceti letech,“ varoval Kmenta.

Jistou malou roli v případu z roku 1996 hrál prý i podnikatel Marián Kočner, který postupně vyrostl v důležitého zákulisního hráče slovenské společnosti. A dnes ho státní zástupce viní, že stál i v pozadí vraždy novináře Jána Kuciaka.

„Nelze si přitom nevzpomenout ani na to, jak v devadesátých letech téměř po kočnerovsku zbohatl současný premiér Andrej Babiš – tedy na základě klientelismu a důvěrných styků s tehdejšími politiky,“ poznamenal Kmenta.

V Česku je to teď podle novináře tak, že vyšetřovatelé někdy nemohou postupovat zcela nezávisle a vlivné kruhy se snaží jejich vyšetřování ovlivňovat. Stejně tak považuje za hrozné, že se dosud nepodařilo vyřešit Babišův obří střet zájmů v podobě dotací pro jeho holding, momentálně odložený ve svěřeneckém fondu. Babiš se jako premiér na evropské úrovni podílí na rozhodování o rozdělení dotací členským státům a tyto dotace pak čerpá i jeho obří firma.

Sluší se však dodat, že Babiš stále opakuje, že žádný střet zájmů nemá, protože neřídí Agrofert.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…