Vrbětice: Majitele prý sebrala policie. A zase je tu nový Rus

06.05.2021 9:32

Veřejnoprávní rozhlas přinesl nové informace z kauzy Vrbětice. Ukázalo se, že brigádníci ze skladu, který vyletěl do povětří, dostali těsně před výbuchem nečekané volno. V celé kauze se objevil také další Rus, bývalý voják Ruské federace Nikolaj Šapošnikov.

Vrbětice: Majitele prý sebrala policie. A zase je tu nový Rus
Foto: HZS ČR
Popisek: Požár ve Vrběticích, který předcházel výbuchu
reklama

Novinářka Markéta Chaloupská, která vede investigativní tým Radiožurnálu - Českého rozhlasu, upozornila na nové informace z kauzy Vrbětice. Ukázalo se, že brigádníci dostali těsně před výbuchem nečekaně volno. 

„Den před výbuchem ve Vrběticích dostali brigádníci nečekaně volno. A do skladu pak jel majitel Bernatík sám, což bylo podle pracovníků neobvyklé. Druhý den sklad vybouchl po akci GRU,“ napsala Chaloupská na sociální síti Twitter.

Podle informací Českého rozhlasu byl majitel zbraní ve Vrběticích Petr Bernatík v únoru zadržen policií a dva dny strávil v cele.

„Bylo to v únoru, byla zrovna vánice. Přijeli v neoznačených autech, výslech trval asi pět hodin,“ konstatoval zdroj.

Vyšetřovatelům se zdálo podivné, jak se v říjnu 2014 ředitel choval. Do skladu totiž přijel na kontrolu jen den před výbuchem a prý přijel sám. Jindy jezdíval v doprovodu dalších lidí. Dozorující státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Martin Malůš se k celé věci odmítal vyjadřovat s tím, že stále probíhá vyšetřování.

„Nezlobte se, ale k průběhu vyšetřování nebudu nic říkat,“ uvedl. Stejně tak k průběhu vyšetřování mlčí i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Sám Bernatík novináře nekompromisně posílal pryč.  

„Znovu vás žádám o jednu věc. Nechejte mě na pokoji. Nebudu s vámi komunikovat, znovu vám to opakuju. Víte velmi dobře, že máte komunikovat s panem doktorem Ondrušem,“ odkázal na firemního právníka. Na dotaz, jestli to byl on, kdo propustil den před výbuchem všechny najaté brigádníky, případně proč to udělal, reagoval podrážděně: „Ne! Znova říkám, běžte pryč!“

V celé kauze prý mohl sehrát roli Nikolaj Šapošnikov, Rus s českým pasem, který momentálně pobývá v Řecku, jenž se ocitl v hledáčku policie i českých tajných služeb. „V armádě byl, to jo, ale to pro něj všechno skončilo tím, že se přestěhoval do Česka. To chápete, to musíte všechny ty vazby roztrhat,“ řekla Radiožurnálu Šapošnikovova příbuzná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…