Však on Babiš možná rezignuje! Minář den po demonstraci vytáhl silnou kartu z EU. Mluvil i o schůzkách s lídry opozice

11.12.2019 21:17

Zakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář věří, že Andrej Babiš rezignuje. Ne však aby vyslyšel volání davů z Letné, ale protože by při pokračujícím střetu zájmů mohl Agrofert přijít o stovky milionů na dotacích. „Jsem přesvědčen, že Babiš raději položí vládu než Agrofert,“ tvrdí Minář, podle kterého jsou pokračující demonstrace občanskou povinností.

Však on Babiš možná rezignuje! Minář den po demonstraci vytáhl silnou kartu z EU. Mluvil i o schůzkách s lídry opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Minář
reklama

Minář v rozhovoru pro Český rozhlas reagoval na včerejší demonstraci na Václavském náměstí, kde se sešlo kolem padesáti tisíc lidí. „Kvůli tragédii v ostravské nemocnici jsme uvažovali o zrušení demonstrace, ale na cestě už byly tisíce lidí z celé republiky. Podnikli jsme alespoň nějaké úpravy včetně minuty ticha na úvod akce. Také jsme z akce odvolali bubeníky, aby nebyla tak hlasitá. Na dnešek jsme také svolali akci milion svíček pro Ostravu, abychom ty oběti uctili,“ připomněl Minář včerejší střelecký útok v Ostravě.

Anketa

Jak reagovat na střelbu v nemocnici v Ostravě?

hlasovalo: 15402 lidí

Poté zopakoval důvody, kvůli kterým se v demonstracích pokračuje. „Důvod demonstrace byl prostý, je jím audit Evropské komise o střetu zájmů a následná reakce premiéra a celé státní správy, která nehájí zájmy občanů, ale zájmy jednoho muže. To jsou tak vážné věci, že jsme připravili tři nové požadavky,“ oznámil Minář.

„Za prvé, aby Andrej Babiš odstoupil z funkce premiéra. Za druhé chceme konec veřejných peněz pro Agrofert a za třetí, aby Babiš vrátil ty peníze, které mu nepatří a nemuseli to platit čeští občané,“ vyjmenoval předseda Milionu chvilek, podle kterého by měl Babiš odstoupit už ze slušnosti. „V ústavě není napsáno, že premiér nemá být lhář a křivě přísahat na své děti, takže je to záležitost slušnosti,“ dodal s tím, že svědčí o naší politické kultuře, že za ním jeho strana pevně stojí a Parlament není schopen mu dát nedůvěru.

Podle Mináře je to téměř občanská povinnost ozvat se, když někdo překračuje zákon. „Naše snaha podle mě není marná, i když Babiš pravděpodobně nerezignuje. Je to významné pro samotné lidi, kteří tam přijdou a mohou vyjádřit svůj občanský postoj. Ve společnosti pak tento názor neustále rezonuje, přece nebudeme mlčet,“ pokračoval Minář. „My samozřejmě nemáme páky na to, abychom ty věci mohli vynutit, my dáváme požadavky, ukazujeme nespokojenost a je na té druhé straně, jak s tím naloží,“ dodal.

Babiše podle něj může jeho střet zájmů opravdu donutit opustit politiku. „Nikde není dáno, že Babiš odchod nezvažuje, teď mu totiž jde o jeho peníze,“ řekl Minář s domněnkou, že v pokračujícím střetu zájmů může být Agrofert vyškrtnut z evropských dotací. „Jsem přesvědčen, že Babiš raději položí vládu než Agrofert,“ myslí si Minář.

Anketa

Byli jste letos spokojeni s činností vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM?

88%
12%
hlasovalo: 22378 lidí

Minář nerozumí výrokům poslanců ANO, podle kterých evropští auditoři nemají vykládat české zákony. „Vždyť evropská legislativa je nadřazená té české ve výkladu zákonů o evropských dotacích. To, že se chováme jako školáček přistižený při opisování, nám může jenom přitížit. Namístě je teď přiznat chybu, vrátit peníze a vyřešit střet zájmů. Tím, že se vykrucujeme, tak to může mít ještě vážnější důsledky jako vynětí z dotačních programů,“ varuje Minář.

S účastí na demonstracích je zakladatel Milionu chvilek spokojený. „Překvapilo nás, že jsme dvakrát zaplnili Letnou. Zejména v listopadu, kdy tomu nepředcházely demonstrace a v zásadě nerezonovala žádná velká kauza,“ řekl s tím, že vnímá stoupající frustraci lidí.

„Alarmující pro nás už není jen chování Babiše a fakt, že de facto vlastní Agrofert a přivlastnil si nějaké miliony. Jde o to, jak se po přijetí auditu zachovala celá státní správa, významná ministerstva jako Ministerstvo vnitra nebo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ta se místo řešení problémů jako jeden muž postavila za Andreje Babiše,“ nechápe Minář.

Kdyby premiér Babiš opravdu chtěl jednat v zájmu českých občanů, podle Mináře by teď musel zakleknout na Agrofert a zjednat nápravu. „Místo toho říká, že Česká republika audit odmítá, takže sám sebe a své zájmy ztotožňuje s Českou republikou, a tak si nás bere jako rukojmí,“ dodal.

Vrátil se také k osobě ministryně spravedlnosti Marii Benešové. „S Marií Benešovou je jasný problém ten, že jde Babišovi na ruku. Vždycky za ním stála, a když ministr spravedlnosti stojí za trestně stíhaným premiérem, tak je to přece špatně. Proto by na tom postu být neměla,“ má jasno Minář.

„Vždyť ministr spravedlnosti jmenuje tři z pěti členů rady, která volí nejvyššího státního zástupce. A také jmenuje vrchního soudce v Praze, kde se může jednat o Babišově kauze s Čapím hnízdem, pokud by šla před soud. To je přece dost problémů,“ dodal s tím, že Benešová nic špatně udělat zatím nemusela, ale tato rizika jsou příliš zásadní.

Poté zopakoval, že ze spolku Milion chvilek pro demokracii nehodlá stavět politickou stranu. „My do politiky nechceme, protože my bráníme nadstranická, nadpolitická pravidla, která platí pro všechny. Aby to zůstalo efektivní, musíme zůstat nadstraničtí. My takto sjednotíme lidi různých politických směrů, kteří jsou nespokojeni, a kdybychom se stali stranou, toto by zaniklo,“ má jasno Minář a dodává, že by tím ještě více tříštili už tak roztříštěnou opozici.

„Samotná občanská aktivita a scházení se na náměstích zjevně nestačí, proto jednáme s opozičními demokratickými stranami, které musejí přijít s řešením. Pokud to chceme dlouhodobě změnit, musejí přinést novou vizi a zejména vyřešit problém oslabených hlasů,“ řekl na závěr aktivista Minář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…