Všichni komunisté o něm mluví v souvislosti s listopadem 89. Teď z rádia poodhalil, jak to bylo

20.11.2014 19:14 | Zprávy

Před listopadem 1989 byl Alojz Lorenc na nejlepší cestě stát se možná i československým premiérem nebo šéfem komunistické strany. Rozkazoval většině složek Státní bezpečnosti a mohl se opřít o mocné přátele v ústředí sovětské KGB. Dodnes se spekuluje, jaká byla jeho role při zásahu na Národní třídě 17. listopadu 1989. Dnes byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, které moderoval Petr Dudek.

Všichni komunisté o něm mluví v souvislosti s listopadem 89. Teď z rádia poodhalil, jak to bylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

Skončil sametovou revolucí komunismus? „Jeden z francouzských sociologů mluvil o třetí cestě. Komunismus i kapitalismus byly podle něj jen dvě konzumní cesty. Je tedy otázkou, co padlo,“ říká Lorenc o historickém okamžiku. Podle něj tu nyní máme demokracii bez demokratů… „Já jsem zastánce socialismu. Každý má pracovat podle svých schopností a dostat má za to přiměřenou odměnu. Přiznávám, že to se před rokem 1989 nedařilo,“ řekl k režimu před rokem 1989.

Bývalý vysoký představitel bezpečnostních složek zdůraznil, že měl sice vysokou funkci v exekutivě, ale nebyl politik. V rozhovoru v ČRo bylo také zmíněno memorandum, které vypracoval s dalšími lidmi předlistopadový politik Rudolf Hegenbart. Ten o Lorencovi napsal toto: „Významným činitelem československé společnosti byl náměstek ministra vnitra ČSSR generál Alojz Lorenc. Rád jsem se s ním setkával. Byl to vzdělaný muž, ovládal politiku, dovedl předvídat, ale i organizovat práci. Vysoce jsem si ho vážil. Na mnohé věci a události jsme měli shodný názor. Podporoval pokrok, vzdělanost, um. Podílel se na zpracování některých dokumentů, které se nelíbily nejvyšším činitelům komunistické strany. On ale znal problémy společnosti a názory mnoha sociálních skupin společnosti. Bylo chybou, že straničtí činitelé mnohé názory nerespektovali.“

Lorenc v rádiu tvrdil, že memorandum navrhovalo nejvyšším představitelům strany a země velice významné změny. „Navrhovalo se tam, že se má přehodnotit rok 1968 a vše napravit, včetně personálních otázek. Navrhovala se také rekonstrukce vlády, kde už neměli být pouze straníci, ale také nestraníci – odborníci. Navrhoval se dialog s mladou generací, to byla totiž další slabina minulého režimu. To však nebylo přijato,“ konstatoval Lorenc. Vyloučil však, že by kvůli svým názorům měli nějaký problém. „ Nebyli jsme nijak kritizováni, pouze to nebylo přijaté,“ konstatoval.

Šlo o to, aby změny proběhly bez násilných konfrontací

Co věděla státní bezpečnost o dění v disentu? „O disidentech jsme věděli všechno. Všechny organizace i ty vznikající byly infiltrovány. Byli jsme plně informováni. Já jsem do systému nastoupil v roce 1986, tak nechci mluvit o tom, co bylo před tím. Vím však jedno. Vznikem Charty začal ten proces disidentského hnutí. Charta 77 nebyla tak nebezpečná pro režim, protože vyzívala k dialogu a neobracela se na veřejnost,“ vysvětlil Lorenc. Změna podle něj začala v lednu 1987, kdy se obrátila na veřejnost. Udělal to Václav Havel dokumentem Slovo ke spoluobčanům. Tím se prý Charta teprve stala „vysoce nebezpečným počinem".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: dkr

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…