Vtipné VIDEO z německé TV. To se ve Washingtonu líbit nebude

26.10.2015 11:12

Nejnovější vydání německého satirického pořadu Die Ansalt, který běží na TV ZDF, si vzalo na paškál aktuální dění v Sýrii a uprchlickou krizi. Na základě fiktivního rozhovoru mezi americkým velvyslancem v Německu a bavorským ministrem zahraničí paroduje americkou zahraniční politiku na Blízkém východě.

Vtipné VIDEO z německé TV. To se ve Washingtonu líbit nebude
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Anketa

Prezident Zeman řekl, že uprchlíci používají své malé děti jako živé štíty. Vadí vám toto prohlášení?

3%
97%
hlasovalo: 13225 lidí

Vše začíná v pracovně amerického velvyslance v Německu, kam zavítá nově ustanovený bavorský ministr zahraničí Wagner. Bavorsko, ač je jednou z německých spolkových zemí a zahraniční politiku by jako takové vykonávat nemělo, na popud svého ministerského předsedy Horsta Seehofera sáhne k tomuto netradičnímu kroku, neboť všechny jeho tělocvičny jsou zaplněné uprchlíky.

Wagner přichází za americkým velvyslancem s návrhem na řešení syrského konfliktu, neboť většina uprchlíků přichází do Německa ze Sýrie. Navrhuje zavřít hranice, v případě Sýrie i pro zbraně. Velvyslanec mu na to namítá, že Američané již mají plán pro celý Blízký východ, jenž je založen na mechanismu státních převratů, přičemž v Sýrii na tom úspěšně pracují již několik let. Každý rok posílají miliardu na výcvik a vyzbrojení povstalců.

Mezi velvyslancem a bavorským ministrem zahraničí se následně rozjíždí diskuze, v níž Bavor poukazuje na problematická místa amerického angažmá v Sýrii, aby americký velvyslanec jakýkoliv argument následně označil za nepodstatný. Wagner kupříkladu poukazuje na to, že Sýrie byla fungujícím státem, do té doby, než Američané obvinili Asada z použití otravného plynu proti vlastním obyvatelům a začali vyzbrojovat povstalce, které o zbraně „obrali“ bojovníci Islámského státu.

Bavorský ministr zahraničí v této souvislosti podotkl, že část zbraní pochází z Libye, kde v roce 2011 pomáhali Američané svrhnout režim Muammara Kaddáfího, což ospravedlňovali tím, že potlačoval arabské jaro. Když Wagner argumentuje výzkumy amerických institutů, které došly k závěru, že se lybijský vůdce nedopustil na svých obyvatelích ničeho špatného, velvyslanec suše konstatuje, že má prostě věřit americkému prezidentovi a jeho tvrzení.

Irák, Lybie, Sýrie

Wagner se ovšem nedá a pokračuje v argumentaci. Uvádí, že po svrhnutí Kaddáfího nastalo v Lybii mocenské vakuum, které vyplnili islamisté, kteří se tam dostali z Iráku, jenž předtím „rozvrátili“ Američané. „Existuje podezření, že ty vaše výměny režimů vedou k chaosu. Copak to není podivné, že Sýrie, Irák, Libye... že tito lidé leží v našich tělocvičnách?“ apeluje Bavor na amerického velvyslance. Ten svůj protějšek doslova konsternuje nahrávkou, na níž americký generál Wesley Clark popisuje, jak americké ministerstvo obrany po 11. září 2001 rozhodlo o intervenci do sedmi blízkovýchodních zemí, počínaje Irákem.

Když mu bavorský ministr obrany zděšeně oponuje, že to přece není plán, Američan lakonicky konstatuje, že USA nepotřebují plán, když mají dobrou armádu. A s výhružkou o možné americké intervenci do Německa ukončuje debatu o americké blízkovýchodní politice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální úderka. Fendrych, Honzejk, Mitrofanov. Tak dlouho blábolili o ruském agentovi na Hradě, až tomu sami uvěřili. Překvapí vás, odkud to zní

15:55 Mediální úderka. Fendrych, Honzejk, Mitrofanov. Tak dlouho blábolili o ruském agentovi na Hradě, až tomu sami uvěřili. Překvapí vás, odkud to zní

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se na svém facebookovém profilu obul do novinářů, kteří podle něj kr…