Vy už se tu dlouho smát nebudete. Co tu vůbec ještě pohledáváte? Předseda Juncker zahlédl v europarlamentu Farage a popadl jej amok

28.06.2016 13:37

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker promluvil na mimořádném jednání v europarlamentu. Dal najevo, že ho odchod Britů z Unie mrzí, ale EU je podle jeho názoru i tak dost silná a letí vstříc novým výzvám. Důrazně odmítl, že by on osobně byl nějakým byrokratickým robotem nebo technokratem, jak tvrdí jeho političtí oponenti. Tvrdé kritiky se dočkal i předseda UKIP a europoslanec Nigel Farage. Používal prý nacistickou propagandu.

Vy už se tu dlouho smát nebudete. Co tu vůbec ještě pohledáváte? Předseda Juncker zahlédl v europarlamentu Farage a popadl jej amok
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker
reklama

Britská BBC přinesla část projevu předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na mimořádném jednání europarlamentu k brexitu. Jednání to bylo velmi bouřlivé. Juncker byl na něm obviňován, že je jen byrokratem a technokratem, který nese vinu za brexit. Předseda Evropské komise se důrazně bránil.

„Já nejsem robot, nejsem byrokrat, nejsem technokrat. Předsedám Evropské komisi a ta byla ustavena demokratickým procesem," zdůrazňoval Juncker. Připomněl také, že v referendu hlasovali britští občané a to oni si řekli, že chtějí EU opustit. Evropská komise je k odchodu nevyzývala. Končící britský premiér Cameron zopakoval, že proces vystoupení z EU bude zahájen až novým premiérem, on sám v tomto směru nic nepodnikne.

Předseda eurokomise Juncker se ve svém projevu také zaskvěl formulací, která zaujala i mluvčího českého prezidenta Jiřího Ovčáčka, který ji označil za "citát dne": "Britské referendum odstřihlo jedno z našich křídel, ale stále letíme vstříc novým obzorům," zabrousil Juncker do aviatiky.

Celý text najdete zde

Juncker zaútočil také na Nigela Farage, předsedu UKIP, který v kampani za vystoupení Británie z EU podle něj používal nepravdivé argumenty. Nejvíc jej popudilo, že Farage, který seděl jen kousek od něj, měl na stole transparentně vystavenou britskou vlajku a při projevu předsedy Evropské komise se dobře bavil, dokonce ironicky tleskal. "Vy tu tleskáte naposledy," štěkl rozčíleně Juncker směrem k britskému europoslanci. "Do jisté míry mne překvapuje, že tu stále jste. Bojoval jste za odchod, Britové pro něj hlasovali, tak co tu ještě děláte," osopil se na něj.

Další evropští politici ovšem zašli ještě dál. Předseda parlamentní frakce ALDE a někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt hřímal, že Farage v kampani používal až „nacistickou propagandu“, když varoval před uprchlíky valícími se na Velkou Británii. Někdejší londýnský starosta Boris Johnson je podle Verhofstadta mužem, který na první místo postavil svou sobeckou touhu po politickém vzestupu a osud Velké Británie ponechal až na místě druhém.

Nebyl jediný. Českého europoslance Jana Zahradila v sále ještě více zaujal poslanec německé CSU Weber, který směrem k Britům rozčíleně volal, že "čas appeasementu skončil". "Time of appeasement is over", říká s typickou německou "citlivostí". To vyhlašuje válku?," žasl český europoslanec.

Farage se však také nenechal zahanbit. „Omluvte se Britům," volal v sále. "Nechte toho populistického bruselského tepání. ... Představujeme maják naděje pro demokraty na celém evropském kontinentu, Británie nebude jediná z těch, kdo EU opustí,“ varoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…